Перша хвиля еміграції. Початок еміграції галицького селянства за океан до Канади має точну дату. Василь Юричко подає її так:
«7 вересня 1891 року Пароплав “Орегон” пришвартувався у порту “Галіфакс”, на канадському березі Атлантичного океану. На берег зійшли двоє українців — Василь Єлиняк та Іван Пилипів, галицькі селяни із села Небиліва, що в теперішіній Івано-Франківській області. З них і прийнято вести відлік початку української еміграції до Канади».
Уже через кілька років, починаючи з 1896-го, еміграція галицьких та буковинських селян набула масового характеру. Кожен переселенець, якщо він досяг 18 років і вніс 10 доларів попередньої плати, отримував від уряду Канади земельну ділянку, яка становила приблизно півгектара залісненої території. Переселенець зобов’язувався жити на цій території не менше трьох років, побудувати хату й господарські приміщення, викорчувати ліс і розорати хоч десяту його частину. Якщо емігрант це робив, він ставав власником усього поля. Проте для обробітку були потрібні знаряддя і тяглова худоба, а тому селяни на якийсь час погоджувалися на небезпечну роботу в шахті, працювали на прокладанні залізниць, щоб заробити вкрай необхідну суму. Переїжджаючи на нове місце проживання, українці наче брали часточку материкової України з собою, а тому називали свої нові поселення старими географічними назвами: Полтава, Коломия, Козак, Січ, Хмельницький, Галичина. Всього таких українських назв на карті Канади близько 200.
Сучасні вчені визнають, що еміграція українців у Канаду мала три хвилі: з 1891 до Першої світової війни переїхало майже 200 000 українців, від 1914 до 1941-го – понад 68 000, а після Другої світової війни ще 33 000. Перша хвиля еміграції була виключно селянською.
Першим українцем-емігрантом до Америки вважають священика Андрія Гумницького, який народився на Житомирщині, закінчив Київську духовну семінарію, але за антисамодержавні погляди був заарештований, втік з-під арешту, емігрував спочатку до Англії. А в 1865 році переїхав до США і оселився у Сан-Франциско. Тужвін під іменем Агапія Гончаренка правив службу в православній церкві, створив слов’янську друкарню, видавав англійською і російською мовами газету (англійською «Вісник Аляски» і російською — «Свобода»). Водночас він поширював відомості про Україну й українців, підтримував українських переселенців аж до своєї смерті в 1916 році.
Я втік із московської тюрми, в широкий світ, бо чув в моїх жилах вільну крів. І розказую вам, брати мої, по правді, що було зо мною, де і як, щоб ви знали, кого, коли, за що і про що розпинали. (Андрій Гумницький)
Масовий виїзд селян із західноукраїнських земель у США почався в 1877 році, коли на спокусливий заклик агентів однієї з вугільних компаній Пенсільванії заробити великі гроші група селян із Закарпаття виїхала працювати на шахтах. На бразильську землю першою прибула в 1872 році родина М. Морозовича з Галичини (із Золочівщини Львовської області). Масова еміграція українців до Бразилії розпочалася в 1895 році. До 1914 року в Бразилії вже налічувалося 45000 українців. Значна їх частина зосередилася у штаті Парана.
До Аргентини 27 серпня 1897 року першими прибули 12 селянських родин з Косівщини. Вони знайшли притулок і роботу в Буенос-Айресі. До Першої світової війни в Аргентині вже налічувалося 14 000 українських емігрантів. Аргентина й Бразилія сплачували видатки на переїзд, давали кожному бажаючому ділянки землі до 50 гектарів з десятирічною відстрочкою оплати за це, але тропічний клімат і несприятливі для українців умови доводили багатьох з них до смерті.
Друга хвиля еміграції. Хоча еміграція тривала, але цифра виїжджаючих різко падала. По-перше, це було пов’язано з безробіттям у США і періодом так званої Великої депресії в цій країні. По-друге, в Канаді й Америці вже не було потрібно такої кількості робочих рук, як раніше, тому переселенці з України емігрували насамперед в Аргентину та Францію. Друга хвиля української еміграції характеризується передовсім політичним забарвленням — виїжджали переважно діячі УНР, науковці, політики, які не могли сприйняти більшовицький режим. Значна частина емігрантів із Східної України ринула на Захід у 1920 році, коли армія УНР відступила до Польщі. Тоді було інтерновано 30 000 чоловік. Петлюра створив свою штаб-квартиру в Тарнуві, пізніше переїхав до Парижа, де був убитий. Гетьман Скоропадський та українські монархісти осіли у Берліні. Тут же після розпуску в 1923 році перебував уряд ЗУНР і деякий час містилася штаб-квартира Коновальця та ОУН. Українські соціалісти та ліберали, серед яких були їхні ватажки Шаповал та Дорошенко, жили у Празі. При фінансовій підтримці чеського уряду для українців відкрилися Український вільний університет у Празі та Українська академія сільського господарства у Подебрадах.
Третя хвиля еміграції. Після Другої світової війни на території Німеччини й Австрії опинилося 16 мільйонів біженців, в’язнів і остарбайтерів. Із цієї кількості 2,3 мільйона були українці. Хоча в період репатріації значна частина остарбайтерів добровільно чи примусово повернулася в СРСР, 210 тисяч категорично відмовилися це зробити. Не хотіли повертатися в СРСР і 2 мільйони представників інших націй Радянського Союзу. У 1945 році при ООН було створено Агентство допомоги та реабілітації. Через два роки його естафету перейняла Міжнародна організація допомоги, яка піклувалася про харчі та житло переселенців, поки вони отримають роботу. Серед емігрантів було багато високоосвічених людей: вчителів, лікарів, юристів, священиків і біля 200 дипломованих учених. Статистика свідчить, що до Америки переїхало 80 тисяч, до Канади — ЗО тисяч, до Австралії і до Великобританії — по 20 тисяч, до Бельгії і Франції — по 10 тисяч, до Бразилії — 7 тисяч і до Аргентини — 6 тисяч.
Залишити коментар