Херсонес Таврійський

Херсонес Таврійський

Крим – дивовижне місце, де сходиться історія і сучасність, стародавні пам’ятники і природні багатства, пляжі, море, гори, палаци та печери. Кожне місто пропонує своїм гостям цікаві місця для відвідин. Руїни Херсонеса – одна з головних визначних пам’яток Севастополя. Місто було засноване в V ст. до нашої ери і протягом двох тисяч років свого існування було осередком візантійської та давньоримської культури, зазнавало численних зміни влади, завоювання, руйнування. З ним пов’язані гучні імена таких великих правителів, як царя Мітрідата, імператора Гая Юлія Цезаря, князя Володимира.

Національний заповідник Херсонес Таврійський у Севастополі по праву вважається одним з найбільш вивчених древніх міст, оскільки археологічні дослідження тут ведуться ось вже більше 170 років. Сама назва «Херсонес» перекладається з грецької як «півострів», а визначення «Таврійський» – той, що знаходиться на землі таврів, в давнину Південний Берег Криму називали Таврикою. У давньоруських літописах він відомий як Корсунь.

Херсонес був справжнім полісом – містом-державою. Свій розквіт він пережив у період з IV по II століття до нашої ери, в ту пору панував рабовласницький лад, а форма управління була демократичною – головним органом виконавчої влади було народне зібрання. У II столітті до нашої ери войовничі скіфи пішли на херсонітів війною і ті були змушені звернутися до могутнього царя Міртдату IV Євпатора. Кочівники відступили, але місто втратило свою самостійність. У I столітті до нашої ери поліс увійшов до складу могутньої Римської імперії і позбувся демократії. У IV столітті в Херсонес проникло християнство і він став основним його форпостом, з безліччю храмів і святинь. Протягом двох тисячоліть свого існування місто вів виснажливі війни і в середині XV століття остаточно впав, виснажений набігами кочівників.

Заповіднику Херсонес Таврійський в 1994 р. указом Президента було присвоєно статус національного. Сьогодні це великий науково-дослідний центр, до складу якого входить безліч відділів та експозицій. Головним історичним пам’ятником є ​​безпосередньо городище Херсонеса Таврійського, яке являє собою експозицію відкритих розкопками руїн житлових і громадських будівель різних періодів історії міста. На його території розташовані такі цікаві  об’єкти:

  • центральна площа Херсонеса – була закладена при будівництві міста і протягом усього часу не міняла своїх функцій. На ній традиційно будували храми – спочатку античні, потім – християнські. Зараз на центральній площі Херсонеса Таврійського підноситься Володимирський собор, відновлений на місці свого зруйнованого попередника, побудованого ще в XIX столітті;
  • античний театр у Херсонесі побудований на рубежі III і IV століть, служив ареною для громадських зборів, свят і гладіаторських боїв. Але з впровадженням християнства в Римську імперію був доведений до запустіння, а пізніше і зовсім забудований храмами;
  • базиліка в Базиліці – середньовічний храм, який отримав свою назву від того, що одне святилище було побудовано на руїнах іншого;
  • вежа Зенона, названа так на честь візантійського імператора;
  • залишки оборонних стін міста.

 Деяких відвідувачів музею дивує велика кількість людей в купальних костюмах на пляжах Херсонеса. І дійсно, пляжі, що знаходяться на території міста-музею, виглядають, щонайменше, дивно, але їм притаманне особливе зачарування, тому вони досить популярні, незважаючи на дуже відносний рівень комфортності.

Потужний резонанс і приплив паломників викликало виявлення стопи Андрія Первозванного в Херсонесі. Відбиток сліду був відомий місцевим жителям і раніше, але вони не пов’язували його зі святим до тих пір, поки не зіставили його місцезнаходження із записом в літописі XVI століття.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook