Друга чверть ХVІІ ст. Картуш карти І. Гомана, складеної на підставі карти України Гійома де Боплана.
Відсутність окремих відомостей про кількість населення по містах і селах утруднює визначення співвідношення, яке існувало між сільським і міським населенням, однак скласти про це уявлення можна на підставі даних реєстру подимного 1640 р. Згідно з ними в 222 містах жило 460 872 чоловіка, що по відношенню до зазначеної в реєстрі кількості людей (816 тис.) становило близько 57%.
Цілком можливо, що неповнота даних реєстру не дає точної картини співвідношення міських і сільських поселень. Але одержаний нами процент дуже наближається до реальної цифри. Про це свідчать і висновки інших вчених, зроблені на підставі інших джерел. Так, підтвердження цього, здавалось би, неймовірно високого проценту ми знаходимо у В. О. Романовського, який вважає, що в 1666 р. міське населення на Лівобережжі становило 46%.
Специфічні умови виникнення міст на Україні, зокрема на Київщині, були причиною того, що тут по містах жило особливо багато, так би мовити, неміського населення. Але до цього ми ще повернемось. В даному разі цифри свідчать про те, що приблизно половину населення Київського і Чернігівського воєводств становили жителі міст і містечок.
В цілому чисельність населення міст коливалась від кількох сотень і навіть десятків до 5 — 6 тис. чоловік. Виняток становив Київ, в якому лише за даними податних реєстрів налічувалося понад 10 тис. жителів,а разом з козаками і неоподаткованими підданими духовенства і старшини — не менше 15 тис. чоловік.
Села на Київщині і Чернігівщині були також досить значними. Згідно з нашими підрахунками, на підставі реєстру 1640 р. на одне село тут припадало 47,5 диму, або 285 чоловік. Цілком можливо, що сіл було більше, ніж нараховані нами 2568 сіл, в такому разі середня кількість людей в кожному з них могла бути дещо меншою.
Дані реєстрів показують досить густу сітку сіл, сілець, слобід, слобідок, хуторків, «пасік», «рудень», «гут», розташованих навколо більшості міст і перш за все навколо великих міст. Розкидані по всій території Правобережної і Лівобережної Київщини, ці гнізда поселень становили так звані «волості». Наявність і розміри цих волостей, як ми ще переконаємось, відігравали не останню роль в соціально-економічному житті країни.
Висновок О. Барановича про те, що кількість населення Волині становила 655 тис. чоловік, зроблений ним на підставі реєстру подимного 1629 р., підтверджуєтьсяі відомостями джерел другої половини століття. Є дані, що в 1658 р. внаслідок тяжкого становища Речі Посполитої в зв’язку з війною замість простого подимного — 0,5 злотого — було ухвалене підвищене подимне, а саме: в 7 разів більше за просте. В податковому реєстрі поборці зазначили суму простого подимного 54 400 злотих, а семикратного — 380 тис. злотих. Оскільки просте подимне становило 0,5 злотого з диму, слід вважати, що на Волині в 1658 р. було 108 460 димів, тобто майже стільки ж, скільки і в 1629 р. Так само, як і тоді, це був лише можливий мінімум населення. Цілком можливо, що в другій половині XVII ст. населення було більше, ніж в першій. Про це свідчать, зокрема, документи поголовного оподаткування. На жаль, списків оподаткованих ми не маємо, але є вказівка на те, що, наприклад, в 1673 р. на Волині мало бути зібрано 164 982 злотих. Цей податок збирався з усіх верств населення: з духовенства, як православного, так і католицького, різного рангу державних урядовців, починаючи від воєводи і кінчаючи простим митником або сільським війтом, з козаків і козацької старшини, ченців, ксьондзів і попів, навіть з жебраків і калік. Поголовне поборці повинні були стягти і з тих, хто був на цей час відсутнім, наприклад, з купців, фурманів, які могли бути у від’їзді з товаром, «люзних» людей. «Від цього податку поселення різні, старі і новоосаджені, а також ті, з яких до цього часу поборів не плачено, вільні бути не можуть, — говорилось в конституції, — а якби хтось з підданих був такий убогий, що не спромігся б заплатити або мало заплатив би, то пани самі повинні були за такого заплатити». За винятком окремих магнатів, вищих і державних духовних осіб, в масі своїй населення сплачувало поголовного 1 злотий. В примітках до норми поголовного різних категорій міського і сільського населення говориться, що треба регулювати обкладання так, щоб в середньому «кожна особа на 1 злотий виходила».
Нам відомо, що по 300 злотих із загальної суми ухваленого податку сплачували в 1673 р. митрополити і епіскопи, воєводи, коронні гетьмани, коронні митники; по 150 злотих – каштеляни вищого рангу, від 10 до 75 – писарі митних комор, великі купці, власники друкарень, судові старости, державці, гетьман Війська Запорізького, обозні полковники, різні митні службовці.
Всі разом ці категорії населення могли внести максимум до 40 тис. злотих. Якщо відняти цю суму від загальної суми поголовного, то залишиться 124 982 злотих. Оскільки за кожним злотим поголовного стоїть людина — глава родини, ми одержимо таку ж кількість родин, або 749 892 чоловіка.
Через десять років, в 1683 р., шляхта Волинського воєводства знову «дозволила» подимне двічі по 128 782 злотих. Якщо на рахунок внесків окремих осіб воєводства, як і в попередньому випадку, віднести40 тис. злотих, то залишиться 88 782 злотих, які могли сплатити 88782 родини, або 532 692 чоловіка.
Сьогодні важко сказати, чому в одному випадку податкові документи показують збільшення в другій половині XVII ст., населення на Волині, а в другому зменшення. Можна здогадуватись, що, оскільки шляхта в 1683 р. двічі платила поголовне, вона особливо намагалася зменшити належну з її маєтностей суму, чому допомагала й невпорядкованість податкової справи. З цього приводу Йозеф Клечинський писав, що поголовне в Польщі до кінця XVII ст. збиралось за реєстрами 70-х років, тобто періоду найбільшого безладдя в адміністративному апараті і руху населення. Природно, що реєстр 1683 р. відбивав далеко не повну картину чисельності населення в Речі Посполитій і в тому числі, очевидно, і на Україні, В зв’язку з цим збирання податку за неповними списками давало можливість шляхті частину податку залишати собі (оскільки оподатковувала вона все населення, а державі сплачувала тільки згідно з реєстровими списками). Державне оподаткування, твердить Клечинський. стало «джерелом прибутку для шляхти».
Є всі підстави думати, що в 1683 р. населення на Волині було не менше, ніж в першій половині XVII ст., а судячи по даних поголовного оподаткування 1673 р., могло бути і більше. Збільшення могло статися за рахунок переселення сюди людей з інших районів, де умови життя трудящих ставали нестерпними, зокрема з Галичини і Холмської землі. Крім того, мало місце переселення з південно-східних воєводств, які зазнали особливого розорення під час визвольної війни 1648— 1654 рр., а також пізніше внаслідок турецько-татарських нападів та воєнних сутичок, зв’язаних з війною між Польщею і Росією, що виступила на захист українських земель. Згадаймо, як в 1672 – 1673 рр. після загарбання Поділля значна частина його населення змушена була тікати в інші воєводства. Порівняно з цими землями Волинь щодо зовнішньої безпеки знаходилась в більш сприятливих умовах.
Отже, не дивно, що населення із зруйнованих районів переселялось на Волинь. Якщо з Правобережної Київщини люди йшли головним чином в лівобережні міста і села, то з Поділля і Брацлавщини — на Волинь. Правда, тут також була польська шляхта, але певні обставини робили її визиск менш відчутним. На особливу увагу в цьому відношенні заслуговують численні «волі» і «слободи», які існували не на далеких окраїнах держави, а тут же, поруч, всередині країни, і створювали умови для втеч і переселення в межах одного або суміжних воєводств.
Про Волинь як центр притягання населення із зруйнованих війною 1648 – 1654 pp. районів, де становище жителів було особливо тяжким, свідчить також і той факт, що ще в перші роки визвольної війни тут не відчувалось, як в інших центральних воєводствах, зменшення населення. Документи показують, що і пізніше вихідці з Київщини осідали на Волині. Так, в розпал міжусобної боротьби, піднятої на Подніпров’ї козацькою старшиною, населення Вишгорода, Межигір’я і навколишніх сіл пішло «в Литву, Волинь і до кордонів Запоріжжя».
Звичайно, що і з Волині населення переходило у інші воєводства, але часом відхід тут, очевидно, не перекривався приходом. Збезлюднення окремих поселень дуже часто відбувалось за рахунок внутрішньої міграції і заснування нових поселень, що можна бачити на прикладі Кременця, жителі якого, ховаючись від татар, поробили просіки в навколишньому лісі і оселились там. Повертатись назад вони, очевидно, не поспішали, бо це їх поселення вважалось новою осадою, в зв’язку з чим вони користувалися певними пільгами.
Відомі нам документи другої половини XVII ст. не містять даних про кількість міст і сіл на Волині. В зв’язкуз цим для визначення співвідношення і сіл, а разом з тим міського і сільського населення доводиться орієнтуватись на дані 1629 р. Це до певної міри виправдано тим, що війни і міжусобна боротьба шляхти, яка майже не припинялась на Правобережжі протягом другої половини століття, виключають можливість скільки-небудь значного приросту населення. Що ж до поміченого нами збільшення населення в другій половині століття, то воно підтверджує, що напередодні визвольної війни на Волині було менше населення, ніж в 1629 р.
За неповними даними 1637 р., кількість міських димів становила близько 35% всіх димів воєводства. Ця досить незначна розбіжність в даних порівняно з 1629 р. свідчить, що на Волині міське населення в середині століття становило не менше 30% всієї кількості населення.
На одне поселення в середньому припадало 54,5 диму, або 327 жителів; на одне місто — 174 дими, або 1045 чоловік; на одне село — 44 дими, або 496 чоловік. На 19 кв. км припадало одне поселення; на 373 кв. км – одне місто.
Так само, як і на Київщині, навколо волинських міст існували скупчення сільських поселень, що становили волості.
Обчислення кількості населення Подільського воєводства особливо ускладнюється через відсутність погрібних джерел для першої половини XVII ст. і значну неповноту їх для другої половини. В зв’язку з цим висновки про заселеність цього воєводства можна зробити лише дуже гіпотетичні. Підставою для них мають бути податкові документи XVI ст. і окремі документи другої половини XVII ст.
У поборовому реєстрі Поділля 1583 р. названо 602 поселення і серед них 66 міст. Згідно з цим реєстром податковими одиницями на селі їв реєстрі показані «плуги», в містах збирався податок з горілчаних напоїв — «шос». Всього в реєстрі плугів налічується 70 080. Яблоновський говорить, що подільський «плуг» (аратрум) відповідав за своїми розмірами волинській іволоці або дворищу. Волинське ж дворище, на думку вченого, дорівнювало приблизно 3,5 диму. Ми знаємо численні факти, коли волинське дворище нараховувало і більше димів, а тому сміливо можемо вважати середню кількість димів на кожний плуг за 3,5. В такому разі 7008 подільських плугів дорівнюватиме 24 528 димам, або 147 168 душам сільського населення.
Що ж до міст, яких згідно з реєстрами оподаткування другої половини XVI ст. нараховувалось 66, то, зваживши на наявність серед них досить значних з багатотисячним населенням, як Кам’янець-Подільський, Бар, Язловець, Сатанів, Летичів тощо, не буде помилкою вважати середньою кількістю жителів для міст як мінімум 50 димів-родин. Це становитиме 19 800 міських жителів. В цілому населення Поділля дорівнюватиме на кінець XVI ст. 166 968 чоловікам, тобто 7 чоловікам на 1 кв. км.
Найменший приріст населення за століття — 10% — означає, що в XVII ст. на Поділлі кількість населення повинна була наблизитись принаймні до 200 000 чоловік.
В ухвалі сейму про податок в 1659 р. говориться, що подільська шляхта має сплатити замість 25,5 побору4 подимні, причому простого подимного на суму23 239 злотих. Оскільки норма простого подимного на одну господарчу одиницю становила півзлотого, виходить, що в 1659 р. на Поділлі було не менше 46 478 оподаткованих господарств, або 278 868 жителів. Разом з неоподаткованим населенням вони становили щонайменше 280 тио. чоловік.
За данимиXVI ст. на українських землях було міст – 66. Всього на підставі різних податкових документів XVII ст. вдалось нарахувати 760 поселень. Серед них міські поселення становили 15%.Наприклад, в реєстрі 1667 р. податок сплатила ледве третина всіх поселень. В 1668 р. в реєстрі подимного просто зазначено, що внаслідок «загальної руїни» у воєводстві подимне збирається «одне з 6 димів».
Про суті міста, збезлюдніли в добу «руїни». Проте в умовах XVII ст. війна не могла привести до масового винищення населення цілих районів. Воно тікало в більш безпечні місця, зокрема на Волинь, але більшість ховалась тут же, а потім поверталась на старі місця. Свідченням цього може бути той факт, що в 1699 р., відразу ж після відходу турків, у Кам’янці- Подільському з’явились його колишні жителі і пред’явили свої права на будинки і садиби.
Виходячи із загальної площі Подільського воєводства, можна визначити, що на 1 кв. км припадало 1,6 чоловіка.
Хоча дані відомих нам подимних реєстрів про кількість димів на Поділлі дуже неповні, уявлення про співвідношення сільського і міського населення вони дають. В 1667 р. з 285 зареєстрованих поселень міст було 40, тобто 14,2%. Дані реєстру 1667 р. майже збігаються з даними вищенаведеного документа про 15% міського населення. Цей документ дозволяє визначити і співвідношення населення міст і сіл.
На 31 кв. км припадало одне поселення, а на217 кв. км — одне місто. В середньому на одне поселення припадав 61 дим, або 368 чоловік; на одне село – 60 димів, або 361 чоловік, на одне місто — 69,6 диму, або 417 чоловік.
Як показують наведені цифри, села і міста на Поділлі не дуже різнилися щодо кількості населення. В середньому кількість населення в них була майже однаковою. Географічні умови і постійна небезпека зовнішнього нападу спричинилися до виникнення відносно невеликих, але краще захищених як самою природою, так і зусиллями людей поселень. Міста і містечка, села і хутори ховалися серед численних дібров, по берегах річок і озер.
На Поділлі далеко не кожне місто було центром волості. Населення, ховаючись від небезпеки, засновувало невеличкі поселення в різних потаємних куточках, захищених від ворога самою природою.
Навіть дуже неповні відомості, які є в нашому розпорядженні, свідчать про те, що населення Брацлавщини, починаючи з середини XVI ст., весь час невпинно зростало і що поселення тут були численними і багатолюдними.
В XIX ст. був опублікований реєстр, або «тариф» подимного Брацлавського воєводства за 1629 р. Частина цього реєстру була загублена ще в XVII ст., але, незважаючи на його неповноту, ним користалися поборці не лише XVII, а й XVIII ст. Цей факт зайвий раз свідчить про невпорядкованість скарбових справ Речі Посполитої і зв’язану з цим невідповідність даних документів реальному стану речей.
Згідно з подимною тарифою Брацлавського воєводства 1629 р. податок було зібрано з 319 поселень в сумі 37 тис., злотих, що відповідає 74 тис. димів, або 444 тис. чоловік. Але ця цифра включає далеко не все населення Брацлавщини. В реєстр, наприклад, не ввійшли дані про частину козацького населення. Уже на початку XVII ст. тут було багато козацького населення. Частина його була вписана в державний реєстр і становила, так би мовити, легальне козацтво, що перебувало на державній службі. Більшість же козаків не мала таких прав, але, незважаючи на це, кількість їх не тільки не зменшувалась, а зростала. По окремих містах — в Брацлаві, Вінниці, Ладижині, Немирові, Тетіївці, Погребищі та інших — козаків жило по кілька сот, а можливо, навіть і тисяч чоловік. Якщо вважати, що в середньому в кожному поселенні було тільки по 15 козацьких димів, то загальна їх кількість становитиме близько 5 тис. димів, або 30 тис. чоловік.
Василь
Бер 4, 2016 в14:08
Дякую за публікацію, і Ваші зауваження щодо населення Волині.