Князі міста Дубно. Мстислав Данилович  (до 1264 – після 1300)

Князі міста Дубно. Мстислав Данилович (до 1264 – після 1300)

Мстислав Данилович, Волинський князь, оборонець Волині від набігів татар, литовських племен та ятвягів, четвертий син Данила Галицького.

«Він держав мир…»

Дубно історичний
image-725

Дубно історичний

Замолоду брав участь у військових походах проти литовців і ятвягів разом із своїми родичами, волинськими та галицькими князями. Розширення території своїх володінь було життєво необхідним для тогочасних князів в умовах золотоординського панування. Галицько-Волинський літопис переказує, що Мстислав знаходився в залежності від татар і мусив брати участь в походах на Захід: на Польщу, Угорщину. Мстислав володів Луцьком та Дубном. Згадка про це подана в літописі під 1288 р. «…І Мстислав, перебувши декілька днів у Володимирі, поїхав у свої городи, в Луцьк і в Дубен».  Зокрема Дубно можливо належало йому вже в 1271 р.  Відтоді, вірогідно, проводилися роботи по відбудові зруйнованого монголо-татарами городища. Мстислав мав власну політичну лінію і намагався її посилювати, щоб позбутися залежності від татарських ханів. Одним з головних засад здійснення цього було облаштування оборонних споруд у своєму князівстві. Ним були укріплені міста Чарторийськ і Стіжок, збудовано храми. В 1287 р. брат Мстислава Володимир Василькович, не маючи нащадків, передав йому під  владу  Володимирське князівство. Гарантами виконання його заповіту мали бути татарські вожді.  Мстислав був хорошим дипломатом, який зміг не допустити захоплення Волині галицьким князем Юрієм, погрожуючи, що звернеться за допомогою до татар. У 1289 р. «литовський князь Будикид і брат його Будивид дали князю Мстиславу город свій Волковийськ, щоб з ними він мир держав». У васальній залежності від Мстислава опинилася не лише Мазовія, а й Сандомирське князівство.

Літописець, характеризуючи володіння Мстислава, писав так: «Він держав мир із навколишніми землями: з Ляхами, і з Німцями, і з Литвою, а землю свою держав величиною аж по Татар, а сюди – по Ляхи і по Литву».

Дехто з дослідників вважає Мстислава Даниловича «протопластом князів Острозьких». Дипломатичні засади його політики – посилення і самостійницька роль волинських князів, боротьба з татаро-монгольським пануванням, опір можливим зазіханням сусідньої Польщі та Галицького князівства, дійсно стали визначальними напрямками діянь для спадкоємців Волинської землі – князів Острозьких.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook