Козаки-характерники

Козаки-характерники

Для того що б перетворитися з часом в чудо-бійця зовсім не обов’язково було з’являтися на світ в «правильному» роду. Характерником могла стати і  звичайна людина. Тут все залежало від наставників, які за одними їм відомим прикметами шукали кандидатів серед немовлят. На жаль, ми сьогодні не знаємо абсолютно нічого про ті критерії, яким повинен був відповідати дитина – кандидат.

Обраних діточок на багато років віддавали на навчання до бійців-ветеранам. У них майбутні «суперкозаки» навчалися поводженню з холодною, а в більш пізній час і вогнепальною зброєю, прийомам рукопашного бою. Крім уміння вбивати, характерники осягали секрети лікування людей і тварин, причому, якщо вірити легендам після завершення навчання їм вдавалося повертати до життя навіть тих, хто, на загальну думку, був уже не жилець на білому світі.

Деякі здібності приписувані «ніндзя» з берегів Дніпра можуть здатися просто міфічними.

Відомо, наприклад, що характерники вміли напускати на ворогів «морок». В оповіданнях про пригоди лихих запорожців часто згадуються випадки, коли козацький загін, зіткнувшись із значно переважаючими його силами противника, за допомогою характерника буквально зникав з очей на відкритому, рівному місці, нібито надягаючи шапку невидимку. Володіння методиками масового гіпнозу? Збереглися відомості про те, як це робилося. Козаки встромляли списи в землю, що б вийшла огорожа. Характерники ж вселяли ворогам, нібито перед ними звичайна дубовий гай в степу. В результаті, «заморочені» вороги проносилися мимо. Здавалося б чергова героїчна байка. Та не тут-то було, подібні випадки відзначені не тільки в переказах самих козаків, але і в описах – звітах їх супротивників.

До початку 20-го століття в козачих землях передавалася з вуст в уста історія про те, як одного разу козачий отаман – характерник Іван Богун провів вночі військо прямо через польський табір, і ладно б люди нічого не помітили, так навіть жодна собака не загавкав.

І це ще не все, іноді ворогам запорожців везло значно менше: характерники за допомогою якихось заклинань могли змусити солдатів противника перерізати один одному глотки. Ось це може бути і байкою, а може…? Адже механізми впливу гіпнозу на людину і в наш час малозрозумілі, що б там не говорили різні «світила» в цій галузі науки.

Так само про отаманів – характерників розповідали, ніби вони могли, використовуючи спеціальне дзеркальце (верцало) побачити результат майбутнього бою, а крім того спостерігати за подіями в таборі противника за багато кілометрів від місцезнаходження самого спостерігача.

Скепсис вчених мужів щодо надздібностей козаків-характерників зрозумілий, от тільки куди подіти численні свідчення в польських і турецьких джерелах? Що не говори, а факти – уперта річ!

Вищезазначені вороги козаків пишуть про жах, навіюваний характерниками їх кращим воїнам. Доходило до того, що навіть найвідчайдушніші головорізи, польські гусари і турецькі яничари, що пройшли вогонь і воду, що не бояться нічого на світі, несподівано дізнавшись про те, що в складі козачого війська є характерники, повертали назад так і не вступивши в бій із загонами запорожців.

Репутацію сильних чаклунів-характерників мали деякі добре відомі історичні особистості. Зокрема, сучасники вважали таким наказного гетьмана Івана Золотаренка, який прославився в боях з поляками. Показова історія його вбивства. Якось гетьман повертався з військом за наказом в Білорусію і, проходячи через місто Старий Бихів, був убитий пострілом з рушниці, зробленим з дзвіниці засевшим там католицьким органістом Томашем. Пізніше органіст добровільно зізнався, що готували його до цього злодійства католицькі ксьондзи (попи), які й дали йому кулю зі священної чаші, за його словами освячену і укріплену чи то спеціальними замовляннями, чи то молитвами. І справді, куля виявилося досить незвичайною, середина в ній була срібною з латинськими літерами.

Тіло Івана Золотаренка відвезли на батьківщину в місто Корсунь, з тим, що б захоронити за всіма правилами в церкви, побудованої за його ж рахунок. Але коли почалося поховання, грянув грім, церква спалахнула від удару блискавки і згоріла дотла разом з тілом убитого. Сталося це в присутності великої кількості народу і місцевого духовенства.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook