Класифікація давньоруських мечів за Я.Петерсоном

Класифікація давньоруських мечів за Я.Петерсоном

Розглянемо давньоруські мечі, починаючи з їх найдавніших форм.

Давньоруські мечі
image-5003

Давньоруські мечі

Тип В. Мечі цього типу з нешироким перехрестям і простою трикутною головкою, прямокутною в поперечному перерізі. На голівці і перехресті мається поперечний ребристий виступ. Мечів типу А у нас три. Один з них походить з кургану з тілоспаленням, розкопаного в с. Новосілки Смоленської області. На думку Є. А. Шмідта, цей комплекс належить до кінця IX ст., Отже, сам меч міг бути більш раннім. Клинок вузький.

Мечі типу А поширені в багатьох країнах Центральної та Північної Європи і всюди датуються VIII – IX ст.

Тип D. Рукояті мечів цього типу з масивним округлим навершшям, відрізняються багатою обробкою і прикрашені бронзовим рельєфним орнаментом. Такий меч з Михайлівського кургану, рукоять його забезпечена литими бронзовими, спочатку позолоченими накладками з трикутними заглибленнями. На лезі – знаки з кругів, стовпчиків і перехрещених смуг. Пам’ятку датують кінцем X ст.

Тип І. Мечі цього типу в одиничних екземплярах поширені від Норвегії до Угорщини і датуються не пізніше IX ст. Таким чином, Гніздовський меч (як і Михайлівський) виявилися самим пізнім серед клинків типу D в Європі, що не суперечить думці про його ймовірне місцеве виготовлення (якщо не всього меча, то у всякому разі його рукояті).

Давньоруські мечі
image-5004

Давньоруські мечі

Тип Н. Мечі цього типу нагадують клинки типу В, від яких, очевидно, отримали свій розвиток. Характерні особливості мечів типу Н: головка у фас і в профіль трикутна, нешироке пряме перехрестя не має ребра. Серед інших мечів мечі типу Н представлені найбільшою кількістю знахідок. Вони зустрічаються майже у всіх районах Русі, де виявляють клинки, – від Приладожжя до Київщини. Навіть дитячі іграшкові мечі з давньоруських міст наслідують цим зразкам. Мабуть, популярність мечам цього типу забезпечила геометрично проста форма рукояті.

Прикраси мечів типу Н також відрізняються строгою простотою. Рукояті найчастіше прикрашені срібною набивкою (по залізу) у вигляді рівномірно розподілених вертикальних полосок. Меч з Піркінского зберіг бронзові накладки з вертикальним лінійним орнаментом. У цій же техніці зроблений клинок з Шестовиці. На наверші клинка з Новосілок помітний срібний візерунок «в ялинку», крім того, на бічних частинах головки насічка утворює візерунок шахового малюнка. Мечів групи Н особливо багато на півночі Європи. Наприклад, в 35 могилах Бірки, клинки цього типу складають більшість. У Норвегії є 213 мечів цього типу, які, за Я. Петерсеном, датуються 800 – 950 рр. Для клинків типу Н, як і для мечів типу D, можна констатувати їх відносно пізніше побутування на Русі, так як частина наших знахідок відноситься до другої половини X – XI ст.

Тип S. Відмінною особливістю мечів цього типу є розділена на три, рідше на п’ять частин головка рукояті з підвищеною середньою частиною і перехрестя з розширеними кінцями. Знахідки мечів типу S вказують на їх поширення по всій території стародавньої Русі. Стилістична близькість прикрас клинків типу S очевидна. Часто зустрічається петлеподібний джгутовий орнамент, де товщина джгутів підкреслюється частими косими штрихами. Малюнок стрічкового плетіння обох був по контуру прокладений червоною міддю, що надає йому особливу ясність.

Давньоруські мечі
image-5005

Давньоруські мечі

У всіх випадках, коли можна визначити дату, мечі типу S відносяться до другої половини X – першої половини XI ст., що в основному відповідає датування цих пам’яток в Центральній Європі і Скандинавії.

Тип Т-1. Мечі цього типу близькі мечам попереднього, але середня частина головки у них більша, а бічні частини менші, і оформлені як звірині морди. Мечі типу Т-1 мають яскраво виражені західноєвропейські риси. Такий наприклад, багатий і ефектно оброблений меч з Монастирища. Його масивне перехрестя і навершя покриті срібною насічкою з гравірованим стрічковим узором. Мечі типу Т-1 в норвезьких комплексах датуються другою половиною X ст.

Тип Т-2. На держаках мечів цього типу округле трьохгранне навершя і пряме перехрестя. Порівняно з примірниками попереднього типу бічні частини навершя мечів типу Т-2 більш згладжені. В обробці їх рукоятей використані срібло, мідь, рідше золото (у техніці насічки). Орнамент завжди у вигляді ромбів. Число клинків з ромбічної орнаментацією невелике.

Обриси рукояток наступних типів Е і V нагадують рукояті типу Т-2. Головка у них трехчастинна, частіше напівовальна, перехрестя пряме. Типи Е і V розрізняються тільки по орнаментації.

Тип Е. Клинки цього типу поширені на Русі (так само як і типу Б) повсюдно. Їх прикраси оригінальні. У металі рукоятки висвердлені осередки. Вони з’єднані між собою прихованими бічними канальцями, крізь які пропущений кручений срібний дріт. У крайніх осередках дріт свита в петлі, і решти розташовується навхрест. Поверхня рукояті набивалася сріблом.

На клинку з Києва виявилася фігура з косо розташованих стрічок, на смузі з Михайлівского не вдалося знайти жодних прикмет. Гніздовський меч був знайдений з сосудом, на якому напис – гороухща. Об¬разец з Ростова-Ярославського простіший порівняно з іншими мечами. Мабуть, це місцевий виріб.

Тип V. Один з численних типів, представлений 14 екземплярами. На держаках майже всіх мечів цього типу візерунок геометричного малюнка. Майстер, комбінуючи різні метали, набивав близько 1000 полосок на заздалегідь підготовлену поверхню залізної рукояті.

Давньоруські мечі
image-5006

Давньоруські мечі

До типу V відноситься відомий Золотоворітський меч, стрижень рукояті якого обгорнутий срібною пластинкою з рослинним орнаментом, виконаним у другій половині X ст. десь на Русі. Тут – приклад вторинної обробки меча згідно місцевим смакам. Відзначимо також Підгірцевський меч з кургану.  Його орнамент – це стрічкове плетіння у вигляді ланок ланцюга і зигзагоподібна лінія. Всі датовані екземпляри типу V відносяться до X ст. Представники даного типу зустрінуті в Норвегії, Швеції, Польщі, Фінляндії, Данії, Німеччині, Ірландії.

Тип X. Для всіх знайдених у нас мечів цього типу характерна напівкругла головка, викувана з одного шматка зі своєю основою. На смузі меча з Михайлівського могильника видно візерунок в «ялинку». Зазначені особливості говорять про західноєвропейське походження мечів типу X. Однак клинки цієї групи могли виробляти в різних частинах Європи з західними моделями.

Тип Y. Мечі цього типу характеризуються прямим або злегка зігнутим донизу перехрестям, сідловидним навершям з піднесенням в центрі. Вони, так само як зразки типу X, не мають прикрас і за своєю формою є перехідними до більш пізнього часу. В якості типового зразка може бути  меч з Горки Микільської  з написом Inglriifeci. Комплекс, з якого походить цей меч, швидше за все відноситься до другої половини X ст.

Тип Z. Ознаки мечів цього типу – зігнуте догори навершя і перехрестя, зігнуте донизу. Тридольна голівка з піднятою серединою і зігнуте перехрестя трохи нагадують попередні форми (тип Y). На держаках іноді зустрічається орнамент. Мечі типу Z знаходять по всій Європі. Я. Петерсен відносить їх до кінця епохи вікінгів. Польські, шведські, прибалтійські екземпляри цього типу відносяться до першої половини XI ст.

У цій групі виділяється меч з Чорної Могили, що відноситься, як довів Б. А. Рибаков, до 960 рр. Рукоять цього меча, судячи по характерному візерунку, виконаному гравіюванням по позолоченному сріблу, може підтвердити виготовлення якщо не клинків, то принаймні рукоятей типу Z особливого на Русі. Орнамент меча (що добре зберігся на стрижні рукояті) складається з рослинних завитків в петлевидному обрамленні. Тотожний візерунок зустрінутий також на стрижнях рукоятей мечів з о. Саарема і з данського середньовічного міста Треллеборг. Подібні прикраси на речах часу вікінгів з Північно-Західної Європи дослідники пов’язують з «східним» впливом, яке наприкінці X ст. призводить до перетворення скандинавської звірячої орнаментики у все більш розвинену рослинну.

Таким чином, розглянуті вище групи мечів демонструють місцеві зразки, оформлені в західноєвропейських традиціях, потім клинки з розкішними бронзовими рукоятями.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook