Роль письмових джерел у вивченні військового спорядження періоду Київської Русі

Роль письмових джерел у вивченні військового спорядження періоду Київської Русі

Шолом часів Київської Русі. Реконструкція
image-4986

Шолом часів Київської Русі. Реконструкція

Джерела феодальної епохи (Лаврентіївський, Іпатіївський літопис, повість Временних літ) приділяють воєнним подіям постійну увагу. Для Середньовіччя з його розвиненою феодальної військовою організацією і культом збройної сили це дуже характерно. Життя часто розглядалось літописцем як безперервна військова боротьба; шум битв і кровопролиття затуляли трудові будні. Досить широкі відомості про військову організацію, тактику бою і озброєння стосуються в основному феодальної знаті і їх дружин, прості воїни і народ цікавили літописця значно менше. Літописець, як правило, не описував зброї, але він точно фіксував її наявність і застосування. Тут часто відчувається жива і схвильована розповідь очевидця. Для літописця блиск мечів, списи, блиск шоломів, шум  стріл позначали хід часу, стверджували перемогу, правоту ідей, політичний успіх або поразку і загибель. Згадка озброєння в літописі пов’язана з динамікою бою, заповзятістю сміливців, придворними змовами, підступними вбивствами, нарешті, відчаєм і героїзмом. Літопис дає уявлення майже про весь комплекс бойових засобів і їх використання.

У коло письмових джерел, що стосуються києворуського військового побуту, можна включити Хроніку Георгія Амартола і Історію Іудейської війни Йосипа Флавія, перекладені на Русі ще в домонгольский період.

Мініатюра Радзивілівського літопису. На ній видно зображення мечів
image-4987

Мініатюра Радзивілівського літопису. На ній видно зображення мечів

Давньоруський перекладач створював найчастіше твір, що відрізняється від свого грецького оригіналу. Так, опис багатьох бойових сцен і «мистецтво полководців» в цих книгах явно підказані давньо-києвською військовою практикою.

Вікном у зниклий світ назвав Б. А. Рибаков середньовічні літописні мініатюри. Багато хто з них передають військові сцени. Про мініатюри Радзивілівського літопису XII ст. А. В. Арциховский мав право заявити: «перш за все впадають в очі відомості про військову організацію і військову техніку».

На мініатюрах при всій їх умовності вельми реально зображена зброя, військовий костюм, бойовий стрій і битви. Стародавні малюнки наочно відтворюють ті військові сцени, про які барвисто розповідає літопис. При цьому мініатюри де в чому доповнюють і пояснюють літописний текст. Так, наприклад самостріл і обушок зображені (хоча супроводжуючий текст джерела про них мовчить) у подіях близько середини XII ст., тобто коли вони дійсно існували в бойовій практиці. За мініатюрами ми дізнаємося, як і чим билися кінні дружини в XII – XIII ст. і що являв собою той чи інший технічний пристрій (наприклад, метальні машини-пороки). Для типології зброї захоплення древніми малюнками, а вірніше їх буквальне трактування, не

Зображення списів на мініатюрі Радзивілівського літопису
image-4988

Зображення списів на мініатюрі Радзивілівського літопису

завжди приносить користь. Слід враховувати умовність і шаблонність зображення таких дрібних предметів, як наконечники списів і стріл. Крім мініатюр, певний інтерес для реконструкції військового костюма представляють монументальна і дрібна пластика, ікони, образки, медальйони, монети та печатки із зображенням святих-воїнів і князів.

Розвиток європейської археології та зброєзнавства безперервно розширюють можливості наукових джерел. Археологічної несподіванкою  було, наприклад, відкриття у Польщі Лютомирського могильника, що ймовірно належав варязькому дружиннику. Тож вивчення медієвістами хронології військового спорядження можливе лише в порівнянні з іншими видами джерел – як з речовими, так і літописними.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook