Перша в світі Коституція. Авторство українське!

Перша в світі Коституція. Авторство українське!

Конституція Пилипа Орлика
image-4417

Конституція Пилипа Орлика

Конституція Пилипа Орлика 1710 року – перша в світі, що регламентувала права васала та його підлеглих. Згодом подібні документи прийняли в США (1787 р.), Франції та Польщі ( 1791 р.)

Конституція Пилипа Орлика насправді була договором гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика та козацтва зі старшиною (від їх імені документ підписав кошовий отаман Кость Гордієнко). Конституція була затверджена королем Швеції Карлом ХІІ в складний час для української державності.

Документ був написаний двома мовами – латинською та давньоукраїнською. Має преамбулу та 16 статей. Проте Конституція була написана у вигнанні, тому чинною не була, а залишилася пам’яткою філософсько-правової історичної думки.

Повна назва документа: Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького між Ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорозького, і між генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами утверджені обома сторонами вільним голосуванням і Ясновельможного гетьмана урочистою присягою підтверджені року від Різдва Христового 1710, Квітня 5, в Бендерах.

Конституція Пилипа Орлика, латиномовна копія
image-4418

Конституція Пилипа Орлика, латиномовна копія

Історія виникнення документа

1710 року після поразки в битві під Полтавою гетьман Іван Мазепа та його прибічники із козацької старшини та союзною шведською армією виявились на території Османської імперії в Бендерах. Тут помер Іван Мазепа, його наступником став Пилип Орлик, що й підписав домовленості з козацьким військом 5 (16) квітня 1710 року.

Оригінал Бендерської  конституції було знайдено не так давно – у жовтні 2008 року – в Російському державному архіві давніх актів співробітниками Центрального державного історичного архіву України. На документі власноручний автентичний підпис гетьмана Пилипа Орлика. Текст документу було опубліковано в часописі «Архіви України», № 3 – 4 за жовтень 2010 року.

Якою ж власне була історія віднайдення втраченої першої  української конституції?

2009 року київський історик О. Алфьоров знайшов у Російському державному архіві копію Конституції, зроблену на початку XIX ст. Д. М. Бантишом-Каменським. Цю копію було передано Київському музею гетьманства.

Латинська копія конституції,зроблена у XVIII ст. зберігається нині в Національному архіві Швеції. Шведи знайшли цей документ в горщику з глини під час археологічних розкопок.

Положення конституції

Конституція називає сучасну територію України Мала Русь, Військо Запорізьке, Україна.

Конституція Пилипа Орлика
image-4419

Конституція Пилипа Орлика

Законодавча влада мала належати парламенту – Генеральній Раді, до якого входили старшини, полковники з міст, радники, сотники та представники від січового козацтва (6 стаття).

Виконавча влада належала гетьману, що обирався довічно. Його права обмежувались 6, 7, 8 статтями конституції. Він не мав права розпоряджатись державною казною й землями, проводити самостійну міжнародну політику.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook