Чортополох

Чортополох

Чортополох (за науковою назвою – плосколистий синьоголовник) – колючий красень із синім віночком володіє таким бойовим характером, що його бояться навіть чорти, про що свідчить сама назва цієї рослини. За ним повсюдно закріпилася слава войовничої квітки: у шотландців він уособлює виклик і відвагу, в Європі служить емблемою мужності і захисту, а в Китаї символізує стійкість і довголіття.

Ця рослина належить до сімейства айстрових (складноцвітних). А в зонах свого поширення (Україна, Білорусь, Європейська частина Росії, Західний Сибір і усі регіони Кавказу) його «кличуть» басурманскою травою, будяком, драпачом, їжаком, чортоногом, осотом тощо.

Чортополох
image-114

Синьоголовник плосколистий

Чортополох, на відміну від інших трав, не шкідливий при лікуванні.. Кореневище використовували як засіб для регулювання менструального циклу, лікування шлункових хвороб, захисту від інфекційних захворювань. В Середньовіччя його застосовували проти грудних хвороб, водянки, цинги, сухот.

З давнини чортополох використовувався в магічних обрядах, як такий, що проганяє злих духів. Його вішали біля входу в будинок, щоб не впускати в житло нечисть. Садили чортополох на могилах чаклунів і проклятих людей, щоб перешкодити нечисті потягнути їх душі в пекло.

Чортополох – надійний захист від порчі. Суха квітка будяка, на якій намотане волосся господаря, не тільки захищає від багатьох чар, але і «повертає» їх тому, хто навів.

Рослину для цих цілей краще збирати в спекотний полудень, що передує молодому місяцю. При цьому необхідно переконатися, що навколо немає сторонніх. До настання повного місяця слід носити обидві квітки разом, а потім спалити стару на живому вогні, попередньо з нею попрощавшись і подякувавши. Характерно, що кожний наступний талісман вбирає в себе силу попереднього.

В українській міфології він вважається «нечистим», «чортовим», хоч і використовувався для лікування певних недуг. Легенди, пов’язані з ним, описав Г. Булашев у книзі «Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях». Майже всі вони причетні до нечистої сили. Так, під кожним кущем синьоголовника сидить чорт і полохає людей. А найкращими ліками від переляку вважається відвар зі стебел чортополоху. На Волинському Поліссі (Любешівський та Манецький райони) літні люди стверджували, що до маковійської квітки, коли її несли святити до церкви, додавався і будяк. Пояснювали це так: «Будяк святять тому, щоб не ріс на городах».

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook