Чортополох (за науковою назвою – плосколистий синьоголовник) – колючий красень із синім віночком володіє таким бойовим характером, що його бояться навіть чорти, про що свідчить сама назва цієї рослини. За ним повсюдно закріпилася слава войовничої квітки: у шотландців він уособлює виклик і відвагу, в Європі служить емблемою мужності і захисту, а в Китаї символізує стійкість і довголіття.
Ця рослина належить до сімейства айстрових (складноцвітних). А в зонах свого поширення (Україна, Білорусь, Європейська частина Росії, Західний Сибір і усі регіони Кавказу) його «кличуть» басурманскою травою, будяком, драпачом, їжаком, чортоногом, осотом тощо.
Чортополох, на відміну від інших трав, не шкідливий при лікуванні.. Кореневище використовували як засіб для регулювання менструального циклу, лікування шлункових хвороб, захисту від інфекційних захворювань. В Середньовіччя його застосовували проти грудних хвороб, водянки, цинги, сухот.
З давнини чортополох використовувався в магічних обрядах, як такий, що проганяє злих духів. Його вішали біля входу в будинок, щоб не впускати в житло нечисть. Садили чортополох на могилах чаклунів і проклятих людей, щоб перешкодити нечисті потягнути їх душі в пекло.
Чортополох – надійний захист від порчі. Суха квітка будяка, на якій намотане волосся господаря, не тільки захищає від багатьох чар, але і «повертає» їх тому, хто навів.
Рослину для цих цілей краще збирати в спекотний полудень, що передує молодому місяцю. При цьому необхідно переконатися, що навколо немає сторонніх. До настання повного місяця слід носити обидві квітки разом, а потім спалити стару на живому вогні, попередньо з нею попрощавшись і подякувавши. Характерно, що кожний наступний талісман вбирає в себе силу попереднього.
В українській міфології він вважається «нечистим», «чортовим», хоч і використовувався для лікування певних недуг. Легенди, пов’язані з ним, описав Г. Булашев у книзі «Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях». Майже всі вони причетні до нечистої сили. Так, під кожним кущем синьоголовника сидить чорт і полохає людей. А найкращими ліками від переляку вважається відвар зі стебел чортополоху. На Волинському Поліссі (Любешівський та Манецький райони) літні люди стверджували, що до маковійської квітки, коли її несли святити до церкви, додавався і будяк. Пояснювали це так: «Будяк святять тому, щоб не ріс на городах».
Залишити коментар