Прощена неділя

Прощена неділя

Останній день Масляної має назву Прощена неділя.

Цього дня приносили вибачення за всі образи, що робили іншим протягом року. Народна назва цього свята – проводи, цілувальник. Цього дня відвідували родичів, батьків, друзів. Традиційно говорили «Прости мені!», а у відповідь бажали почути «Бог простить – і я прощаю!»

Очистивши таким чином душу, можна було з чистим серцем готуватися до перед великоднього посту. В церквах у Прощену неділю зачитують біблійні уривки, де говориться про прощення гріхів та духовні цінності. Необхідно щиро випросити прощення у всіх, кого образив і постаратися, щоб ті, хто постраждав від твого зневажливого і брутального поводження, теж змогли від душі пробачити тебе.

Прийнято, що священик, який проводить службу, перший просить вибачення у своєї пастви. Потім з проханнями про прощення люди звертаються не тільки до живих, а й до покійних, перед якими відчувають свою провину. В одній зі своїх проповідей священик Олександр Мень, трагічно загиблий від рук убивць, нагадував про коріння і сенс Прощеної неділі: «Остання неділя перед самим Постом називається Прощеною неділею. У цей час новохрещені, тобто люди, які готуються до хрещення, повинні були здійснити дуже важкий подвиг: пробачити своїм кривдникам, простити тим, на кого у них було зло, тому що не можна підійти до Творця і сказати: «Очисти мене», – а самому тримати камінь за пазухою».

Був ще один звичай: в монастирях, на весь Великий піст ченці розходилися по пустелі, усамітнено або парами. І ось в Прощену неділю вони зверталися один до одного: ми розлучаємося на сорок днів, ми можемо не зустрітися, бо люди могли в цій пустелі померти, могли загинути або від руки розбійника, або від зубів хижого звіра, і тому вони всі просили один у одного вибачення. І у нас такий у православній церкві звичай: в цей день у храмі ми збираємося, і духовенство, звертаючись до народу, просить вибачення у людей, і люди один у одного. Цей день присвячений Адаму, тобто вселюдині, в якій ми, всі люди, відпали від Бога, і його, Адама, рятує Господь Ісус. Значить, від гріха – до спасіння – так починається Великий піст.

В цей день також востаннє вживається скоромна їжа, але без м’яса.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook