Слов’янський язичницький пантеон. Володимирові (київські) боги. Симаргл

Слов’янський язичницький пантеон. Володимирові (київські) боги. Симаргл

Зображення Симаргла з браслету ХІІ - ХІІІ ст. (по Б.Рибакову)
image-341

Зображення Симаргла з браслету ХІІ – ХІІІ ст. (по Б.Рибакову. Язичество древних славян. – М., 1981.)

Серед богів київського пантеону ім’я Симаргла найзагадковіше. Йдеться не стільки про опікунські функції, як передусім про морфологічну форму слова. В ній відчувається не властивий для українськоїмови збіг трьох приголосних, що вельми ускладнює вимову. Очевидно, саме ця причина призвела до того, що в давніх пам’ятках ім’я «позиченого бога» подається в різних варіантах: Симарегл, Симорьогл, Симаргл, а в «Слові на Ім’я Христолюбець» його відтворено двома словами: «І вірують у Перуна, і в Хорса, і в Сима, і в Ръгла».

Що там та як, але перед нами досить загадкове божество, про функції якого й досі немає одностайної думки. Дослідники єдині в тому, що Володимир Великий на київських пагорбах поставив статую богаз чужим ім’ям. Залишається уточнити, кого ж із місцевих покровителів заміняв Симаргл? Ось тут і схрестилися різні погляди. Haйпопулярніша гіпотеза, що це двійник іранського божества Сенмурва (Симургла) — священного крилатого пса, який опікувався насінням і паростю. Приваблива вона тим, що на багатьох ужиткових предметах та прикрасах (навіть на капітелі Борисоглібського собору в Чернігові) відтворювалися фантастичні крилаті пси.

Симаргл на Чернігівському рельєфі, Х - ХІ ст., Борисоглібський собор
image-342

Симаргл на Чернігівському рельєфі, Х – ХІ ст., Борисоглібський собор

Інші вчені вважали, що це «Семиглав», тобто ім’я, яке пов’язане з містичним числом сім. Воно вельми популярне в народі. Нарешті є припущення, що Сим і Рьгл означає Семи-Ярило (Єгорій) — весняний бог плодючості. Я. Боровський дотримується думки, буцімто «Симаргл (був божеством якогось племені, підвладного великому князеві київському Володимиру».

Своєрідне і, скажімо, довільне трактування цього загадкового бога знаходимо в працях Б. Рибакова. Він вважає, що Симаргл — божество насіння, парості й коріння рослин, себто посередник між верховним божеством неба і землі.

Отже, Симарглу приписується ціла система покровительств; він вважається божеством нижчого рангу, крилатою «собако-птицею» на зразок грифа, який оберігав насіння й посіви, а як охоронець мав ще й крила, кігті та зуби, що зближувало його з птицями-дівчатами — русалками, а обов’язки яких входило зволожувати ниви дощами й туманами. Хоч у цьому і є деякі цікаві аспекти, але навзагал важко погодитися з такою фантастичною гіпотезою.

Симаргл. Худ. Андрій Гусельников.
image-343

Симаргл. Худ. Андрій Гусельников.

По-перше, давні божества мали досить чіткі, а не всеохоплюючі «покровительські функції», і, по-друге, в київському пантеоні відводилося місце лише верховним богам, а не нижчим божкам, бо для цього знадобилося б Володимирові значно збільшувати свій Олімп. Найвірогіднішим, як на мене, є припущення про те, що Симаргл замінив або ж перебрав обов’язки Ярила, якого вельми шанували в народі.

Суттєвим з цього погляду є свідчення, зафіксоване в «Слові Івана Златоуста», де мовиться: «А інші вірують у Стрибога, Дажбога і Переплута“. Згаданий наприкінці переліку бог є, на думку багатьох, у тому числі й Рибакова, двійником Ярила. Логічно, що відсутнього серед згаданих вище богів Симаргла замінено його народним ім’ям — Переплут. Навряд чи міг знехтувати Володимир вельми популярними «функціональними обов’язками» Ярила; інша річ, що князь полюбляв, як це траплялося зіншими персонажами, заміняти місцевих богів чужими. Очевидно, так трапилося з Ярилом, якого потіснив Симаргл – «бог весни і пробудження природи. Дає це лише гіпотеза, яка має логічну будову, одначе позбавлена достовірних літописних свідчень. Останнє слово буде за тим, хто відшукає їх.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook