19 грудня – день Святого Миколая

19 грудня – день Святого Миколая

Святий Миколай або Микола Чудотворець (приблизні роки життя Святого – бл. 278 — 6 грудня 326 чи 351) — був єпископом Мир (сучасна Анталія, Туреччина), християнський святий, відомий на українських землях як покровитель воїнів, подорожуючих, дітей, студентів, моряків. Його постать в різних країнах стала прообразом Санта Клауса, Пер Ноеля, Йолупукі, Міклаша та інших світових Дідів Морозів.

Джентіле да Фабріано. Народження Святого Миколая. 1425 р.
image-5376

Джентіле да Фабріано. Народження Святого Миколая. 1425 р.

Про життя Миколая збереглись перекази Святого Андрія (VII ст.) та монаха Івана з Константинополя (V ст.) За легендами він народився в Патарі – елліністичному місті Малої Азії. Батьки Феофан і Нонна були щирі християни. Замалоду Миколай був вправним у навчанні, а його дядько висвятив його на священника. Після смерті батьків він роздає свій спадок бідним.

Багато років Миколай був єпископом у Мірах. Легенди приписують йому руйнування язичницького храму Артеміди, участь у Нікейському соборі 325 року, де було обрано «символ віри» та суперечку з Арієм, що згодом започаткував єретичний напрямок.

Помер Святий Миколай 345 року 6 грудня (19 грудня – за новим стилем). В цей день християни всіляко вшановують його пам’ять.

Одна з легенд пояснює, чому в цей день прийнято дарувати дарунки бідним та дітям. Святий Миколай дізнався про небагату сім’ю, де три дочки не могли одружитись, тому що не мали приданого. Миколай таємно підкинув кожній сестрі по шматку золота, щоб ті влаштували своє майбутнє. Звідси й подарункова традиція.

19 грудня в українській культурній традиції ми святкуємо день Святого Миколая, адже саме в ніч з 18 на 19 грудня

Миколай приносить гостинці дітям і залишає їх під подушкою.

Нині відроджується звичай писати листи Миколаю, в яких діти вказують, що хорошого за рік зробили, і про які подарунки мріють.

Народна обрядовість каже, що на Миколая добре варити пиво з пшениці, а потім на санях їздити в гості. В центральній Україні Миколая святкували три дні, варили кутю, узвар, мед, пиво.

На Поділлі гадали на «показника»: якщо до хати першим увійде чоловік – то наступний рік буде багатим і щедрим. Хазяїн дому обходив обійстя, пригощав худобу людськими святковими стравами, адже свято у всіх мало бути.

Загалом це свято сповнене любові та турботи про ближніх, про слабших, бідних та знедолений. Тож не забувайте про допомогу в цей день, про своїх рідних, батьків, коханих, друзів. Всі вони будуть раді проявам Вашого душевного тепла та, звичайно, цукеркам! :)

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook