Технологія виготовлення солом’яних виробів прошивним способом

Технологія виготовлення солом’яних виробів прошивним способом

 Жіночий капелюх виготовляють із солом’яної кіски. Складається він із циліндричної чи овальної невисокої головки (ковпака) з плоским або овальним денцем і крисів.

 Біля основи головки із зовнішнього боку прикріплюють оздоблювальну смужку з репсової або декоративної стрічки. До боку капелюха на оздоблювальну смужку прикріплюють букет квітів із тканини або роблять квітку з оздоблювальної стрічки. До головки капелюха пришивають інколи дві стрічки, призначені для утримання його на голові.

Жіночий капелюх з рівними крисами
image-625

Жіночий капелюх з рівними крисами

Всередині капелюха настрочують налобник із штучної шкіри, репсової стрічки або бавовняної тканини типу бязі, ситцю, сатину. Капелюх виготовляють із безперервної кіски завширшки 16-17 мм, яку зшивають бавовняними нитками по спіралі настроченим швом так, щоб кожний новий шов лягав краєм під раніше утворений.

Налобник із штучної шкіри повинен мати ширину 30 мм. Кіски з’єднують настрочним швом на відстані 2-3 мм від краю, при цьому в одному сантиметрі строчки повинно бути 2-3 стібка.

Верхню частину налобника настрочують лицьовим боком на нижню на відстані 2-3 мм від згину останньої. Обметувальний шов настрочують по зрізу верхньої частини налобника, його ширина 4-5 мм.

При виготовленні налобника з бавовняної тканини попередньо обробляють його верхній і нижній краї, потім один край підгинають на 5 мм на зворотний бік і пристрочують до присаду капелюха, відступивши 2-3 мм від підігнутого краю. Під час прикріплення налобника до капелюха по боках головки одночасно пришивають дві стрічки. Виготовляючи налобник з тканини, зрізи скріплюють підгинанням їх на 4-5 мм всередину, а з штучної шкіри – накладанням на 4-5 мм зрізів один на інший.

Кінці налобника закріплюють у потиличній частині на відстані 3-5мм від його верхнього краю.

Оздоблювальну стрічку кріплять до потиличної і бічних частин головки капелюха. Колір ниток повинен відповідати кольору солом’яної кіски, а штучних квітів – гармоніювати з кольором оздоблювальної смужки.

Витрата кіски на капелюх становить 16 м. Для роботи використовують бавовняні швейні нитки №12, 30, 40. Строчка повинна бути рівною без просікання, пропусків стібків і проходити на відстані 0,2-0,3 см від краю кіски з частотою 2-3 стібка на відстані 10 мм.

Виготовлення капелюха починають із добору і зволоження солом’яної кіски у воді кімнатної температури протягом 5-10 хв, потім ії загортають у вологу тканину чи поліетиленову плівку і витримують 12 год. У результаті кіска набуває м’якості та еластичності.

Для виготовлення ковпака капелюха кінець кіски підгинають на 20-30 мм і накладають на кіску, зміщуючи 3 мм від краю кіски. Кіску обводять навколо серцевини денця, що утворилася, зліва направо по спіралі і закріплюють настрочним швом так, щоб кожний новий ряд краєм захоплював раніше утворений. Розмір денця визначають за шаблоном.

Для виготовлення головки ковпака останній ряд кіски загинають униз під кутом, а до нього по спіралі пристрочують кіску. Останній (нижній) ряд головки ковпака загинають на зовнішній бік і настрочують нові ряди, які утворюють поля капелюха. Висоту ковпака і ширину полів визначають по шаблону. Кінець кіски закріплюють подвійною строчкою довжиною 70-100 мм і обрізають паралельно до напрямку рядів. Одночасно з настрочуванням припосаджують внутрішній і підтягують зовнішній краї кіски. Для надання правильної і стійкої форми виріб пресують при температурі 120-150°С протягом 25-30 с. Перед пресуванням капелюх зволожують. У домашніх умовах пошив капелюха виконують вручну, а гаряче пресування з успіхом може бути замінене гарячим прасуванням та сушінням на шаблоні.

Чоловічий капелюх

Чоловічий капелюх
image-626

Чоловічий капелюх

Виготовляють із житніх плетених кісок. Перед початком роботи кіски зволожують. Плетіння починають з денця капелюха, з самої верхньої частини. Спочатку виконують серцевину денця. Кінець кіски загинають приблизно на 20-30 мм, накладають на кіску «край під край», як це проводили при виготовленні жіночого капелюха Далі кіску обводять навколо утвореної середини денця зліва направо, але так, щоб кожний новий рядок лягав краєм під попередній. Цей процес супроводжуєтьсяручною прошивкою уступом простою голкою та бавовняними нитками №40.

Коли капелюх готовий, з внутрішнього боку його можна змочити слабим розчином столярного клею, желатину чи ПВА і висушити. Після цього із зовнішнього боку виріб зволожують і прасують на шаблоні через чисту тканину.способом – край під край. Цим рядом починають пошиття верхньої частини ковпака, теж по шаблону-колодці. Коли бічні сторони ковпака виготовлені, останній ряд загинають від себе і на нього нашивають таким же способом нові рядки кісок, які утворюють поля капелюха. Ширина полів може бути до 80-100 мм. Останній ряд полів виконують подвійним. Другий ряд у цьому випадку нашивають знизу. Коли зшивання рядків закінчують, стрічку обрізають ножицями, залишаючи кінець довжиною 40-50 мм, який загинають усередину і закріплюють ниткою. Капелюхи можна шити безпосередньо на дерев’яних шаблонах-колодках, особливо початківцям. При виготовленні капелюхів на колодках серцевину денця прибивають гвіздком до колодки.

Налобник та зовнішню декоративну стрічку при необхідності прикріплюють так, як описано при виготовленні жіночого капелюха

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook