Види плетіння з соломи

Види плетіння з соломи

Спіральне плетіння

Спіральне плетіння відносно просте. Цим способом можна виготовити різні вази для фруктів і печива, цукерниці, корзинки, а також великі ємкості.

Спіральне плетиво виготовляється із джгута соломи. Якщо виріб великого розміру, то використовують цілі стебла, якщо малого – соломку без колінець, однакової товщини. Від розміру виробу, що виготовляють, залежить товщина джгута.

Для того, щоб джгут утворювався рівномірним, під час плетіння використовують металеву або пластмасову трубочку, яка регулює товщину джгута. В трубочку вставляють ручки соломи і таким чином нарощують джгут до кінця плетіння.

Форми предметів, які одержують в процесі плетіння, завжди округлі, циліндричні або кулеподібні, в основі завжди круглі або овальні. Це пов’язано з особливостями плетіння, бо джгут укладається по спіралі і кожний наступний виток утворює об’єм предмета виготовляється. Можна нарощувати об’єм у висоту, вкладаючи джгути один на один. Можна звужувати і розширяти об’єм, відповідно вкладаючи наступні джгути ближче до центру або віддаляючи від нього.

Спочатку із зволоженої підготовленої соломи формують пучок необхідної товщини. Скручують пучок у джгут. Необхідно пам’ятати, що джгут буде міцним лише в тому випадку, якщо всі наступні пучки будемо постійно скручувати в одну сторону.

Далі необхідно обкрутити кінець джгута міцною ниткою, прутом із лози або корінням. Якщо перетяжка виконується лляними нитками, використовують товсту штопальну голку або голку для зшивання чобіт з великим вушком. При обплітанні стрічкою із лози або кореня хвойних дерев – ялини, сосни – користуються спеціальним пристосуванням. Можна також використовувати шнурівку для м’ячів.

Протягують нитку через всі перетяжки першого витка, в результаті чого зовнішній виток спіралі скріплюється із внутрішнім. Щоб плетіння було міцним, нитку або стрічку при кожній перетяжці необхідно добре натягувати. Нитка або стрічка повинна щільно стягувати джгут, тому що, висихаючи, солома зменшується в об’ємі.

Спіральне плетіння
image-617

1 – закручений ниткою або стрічкою кінець джгута загнути на 1-2 см, потім притягти його до джгута і скріпити нитками, як показано на малюнку; 2 – з’єднати кінець зі джгутом другий раз – це буде перший виток спіралі; 3 – далі джгут обкрутити ниткою (стрічкою) три рази і завернути наступний виток. Одночасно витки скріпити між собою, протягуючи нитку голкою через перетяжку першого ряду.

Наступне плетіння виконується при постійному нарощуванні солом’яного джгута. Джгут укладають по спіралі, послідовно перетягуючи і з’єднуючи витки. Кількість їх залежить від величини і форми виробу, що виготовляється.

Закінчуючи роботу, кінець джгута в останньому витку зводять нанівець, поступово зменшуючи в ньому кількість соломи. Це здійснюється з тією метою, щоб край виробу був рівним. Для міцності його можна перетягти ниткою два рази.

Вироби, виготовлені спіральним плетінням, можна декорувати, якщо перетягти джгути соломи лозою або корінням порід хвойних дерев.

Велика кольорова гама цих матеріалів – від зеленого до темно-коричневого – прекрасно поєднується із золотим кольором соломи.

Пряме плетіння

Найпростішим способом і початковим є пряме плетіння. Як правило, воно служить лише етапом у виготовленні виробу. Так, наприклад, сплетені таким способом плоскі пластини служать заготовками для денець шкатулок, декоративних салфеток, підставок, як фон для настінних прикрас.

Для прямого плетіння краще використовувати широку, не дуже довгу солому.

Шахматка
image-618

Шахматка

Підготовку соломи до роботи проводять так: запарюють, розщепляють голкою (тупим кінцем), тонкими ножицями або загостреним ножем. Далі соломини прасують праскою, прокочують через спеціальний каток або просто розправляють тупим кінцем ножа, приклавши до дошки глянцевою стороною, а потім перевертають і повторюють цю операцію. Підготовлені таким чином до роботи соломини однакового розміру вкладають вертикально щільно одна до одної на папір або картон і фіксують, пришиваючи по краю. Потім починають вкладати соломини горизонтального ряду. Для цього піднімають непарні по рахунку соломини вертикального ряду і протягують під ними горизонтально соломину. Наступну соломину протягують, піднімаючи парні соломини вертикально. Соломини укладають щільно одна до другої, щоб не було перекосів і просвітів. Це плетиво нагадує полотняне переплетення ниток. Виготовлене таким способом плетіння називається «шахматкою».

Розмір плетіння залежить від довжини соломин. Виготовлене плетіння необхідно закріпити, прошивши вертикальний ряд внизу під останньою горизонтальною соломиною, потім висушити під пресом або пропрасувати.

Для виготовлення прямого плетіння «паркетик» соломини укладають в такому порядку: вертикальні фіксують по краю; горизонтальні укладають не через одну, а через дві вертикальні. В кожному нижньому ряду зсувають переплетення вправо або вліво на одну соломину.

Дуже красивими утворюються ці переплетіння із нерозділеної сплющеної соломи. Для цього солому прокатати через спеціальний каток або вологою пропрасувати. Плетіння із сплющеної суцільної соломи виходить більш об’ємним, міцним, закінченим.

Поверхня прямого солом’яного плетіння має властивість відбивати світло і створювати ілюзію об’єму. Так, при певному освітленні вертикальні соломини здаються темними, а горизонтальні – світлими. А при зміні напрямку світла – навпаки. Це пояснюється властивостями солом’яного стебла, волокна якого направлені вертикально, а глянцева поверхня відбиває світло.

Плоске плетіння

Цим способом виготовляють із окремих соломин плоскі міцні декоративні стрічки і смуги. Плетені стрічки служать напівфабрикатом для готових виробів. Зшиваючи їх та комбінуючи з іншими способами плетіння, можна виготовити брилі, сумки, панно, салфетки, цукерниці. Вони служать також для з’єднання лицьової поверхні і підставки в денцях шкатулок, корзин, сумок. Плоске плетіння використовують також в оформленні солом’яної скульптури.

Різновидностей плоского плетіння дуже багато. Вони розрізняються по малюнку, способу плетіння, еластичності і ширині. Малюнок залежить від способу плетіння, ширина – від кількості використаних соломин, а також від ширини самої соломини. Для того, щоб плетіння мало привабливий вигляд, було рівним по краях, бажано вибирати солому однієї товщини. Краще, якщо це солома із середньої частини стебла.В – наступна соломина вставляється в зріз попередньої (одна в одну, в залежності від товщини).Дуже важливим моментом в нарощуванні соломин є те, що підставляючи соломини, їх кінець потрібно зрізати не прямо, а під кутом 35-45°. В такому випадку місця з’єднання соломин будуть менш помітними і більш міцними.

Щоб плетіння було міцним, а кожне наступне нарощування соломин залишалося менш помітним, виконувати його потрібно після того, як попереднє з’єднання закріплене.

Оскільки при висиханні соломи плетіння послаблюється, плести потрібно дуже щільно.

Закінчене плетіння потрібно зразу ж прокатати через спеціальний каток або пропустити через віджимні вальці побутової пральної машини. В цьому випадку вона повинна бути сухою. Якщо відсутній каток, то можна використовувати звичайну дерев’яну качалку або не дуже гарячу праску. Тільки в цьому випадку плетіння не повинно бути дуже висушеним.

Кіски з окремих соломин плетуть від себе, тримаючи виплетену частину кіски на колінах. Плетуть кіски у три, чотири, шість, сім і більше кінців

Плетіння «кіска» із трьох соломин. Це плетіння виготовляється із трьох соломин, кінці яких зв’язані ниткою в пучок. Можна також починати плетіння із двох соломин.

Кіска у три кінці.
image-619

Кіска у три кінці.

Плетення чотирикінцівки:

Плетіння виконується таким чином:

А – перегнути одну соломину через другу, отримавши чотири робочих кінці;

Б – соломину 4 перегинаємо за соломину 2, вирівнюємо паралельно соломині 1;

В – соломину 2 перегнути від себе, пропустити під соломиною 4, укласти зверху соломини 1 паралельно соломині 3;

Г – соломину 3 — зверху соломини 2 до соломини 1 і 4;

Д – соломину 4 перегнути від себе зверху соломини 4 до соломин 1 і 3;

Ж – соломину 1 перегнути від себе, пропустити під соломину 3, укласти зверху соломини 2 до соломини;

З – соломину 4 — зверху соломини 1 до соломин 2 і 3.

Далі плетіння продовжується так, як починали.

Плетена кіска із п’яти соломин (п ’ятикінцівка)

Для виготовлення цього плетива беруть п’ять соломин. Їх зв’язують у пучок. Плетіння виконується аналогічно плетінню «кіски» з трьох соломин.

А – поділити пучок на дві частини;

Б – соломину 5 перегнути через соломини 4 і 3 і укласти паралельно соломинам 1 і 2;

В – соломину 1 перегнути через соломини 2 і 5 і укласти паралельно соломинам 3 і 4;

Г – соломину 4 – через соломини 3 і 1 до соломин 2 і 5;

Д – соломину 2 через соломини 5 і 4 до соломини 3 і 1.

Далі плетіння виконувати в тій же послідовності почергово крайніми соломинами. Пам’ятайте: щоб плетиво було рівним і не перекошувалось, між групами соломин потрібно постійно тримати прямий кут.

Таким чином плетуть «кіски» з 7, 9, 11 і більшої непарної кількості соломин.

 Плоска зубчаста кіска з чотирьох соломин

Зубчаста кіска – одна з найбільш поширених і найчастіше використовуваних в соломоплетінні. У неї зубчасті краї, виразний малюнок. Вона відрізняється міцністю і практично не піддається розтягуванню. Вона легко викладається по окружності і взагалі проста у викладанні.

Зубчасту кіску використовують для виготовлення брилів, сумок, корзинок, її широко використовують у оформленні солом’яної скульптури.

Плетуть зубчасту кіску з чотирьох соломин. Плетіння виконується таким чином:

А, Б, В – закріпити соломину способом, який вказаний на малюнку.

Г – соломину 3 перегнути до себе, укласти зверху соломин 2 і 1 під соломину 4;

Д – соломину 2 перегнути від себе, укласти під соломину 1 зверху соломини 4 паралельно соломині 3;

Е – соломину 1 перегнути від себе за соломину 2, пропустити під соломини 4 і 2, укласти зверху соломини 3 – одержуємо перший лівий зубець плетіння, а далі починаємо плести правий зубець;

Ж – соломину 1 перегнути через соломину 3, укласти поверх соломини 2 паралельно соломині 4;

А – соломину 3 перегнути до себе, укласти зверху соломини 1 під соломину 2 паралельно соломинам 5 і 4;зв’язати в пучок п’ять соломин. Розвести під прямим кутом стосовно одна до одної – дві соломини вправо, три вліво:

Б – соломину 5 укласти зверху соломини 4 під соломину 3 паралельно соломинам 2 і 1;

В – соломину 1 укласти зверху соломини 2 під соломину 5 до соломин 3 і 4;

Г – соломину 4 укласти зверху соломини 3 під соломину 1 до соломин 5 і 2;

Д – соломину 2 укласти зверху соломини 5 під соломину 4 до соломини 1 і 3.

Далі плетіння проводити в тій же послідовності, почергово заплітаючи всі соломини, але обов’язково між групами соломин тримати прямий кут. Крайні соломини перегинати в напрямку до себе. Кількість соломин, які знаходяться ліворуч і праворуч весь час чергується – три-дві, дві-три.

Рогожка
image-620

Рогожка

Об’ємне плетіння

До такого плетіння належать – шнури, джгути, «гармошки». В процесі плетіння використовують додатковий матеріал, який слугує каркасом – мідний або алюмінієвий тонкий дріт, дерев’яні палички, прути з лози. Основні види об’ємного плетіння – «ланцюжок» з двох соломин, декоративні звиті джгути з 4, 5, 6 і більшої кількості соломин, плетені квадрати та багатокутники, об’ємне плетіння, «гармошка», «арабська клітина».

Об’ємне плетіння використовується для оздоблення виробів і доповнень до них, але окремі види виробів можуть бути повністю виконані в цій техніці.

Плетіння «ланцюжок» з двох соломин

«Ланцюжок» – дуже красиве плетіння, яке використовується для оформлення деталей солом’яної скульптури, панно, квітів, брилів тощо.

Це плетіння дуже еластичне, добре розтягується, викладається в потрібну форму. В перерізі «ланцюжок» трикутник, який складається з трьох однакових сторін.

А – взяти достатньо довгу соломину, перегнути її посередині, щоб між соломинами утворився прямий кут; таким чином одержуємо два робочих кінці;

Б – соломину 1 перекласти вправо на соломину 2 так, щоб вона повернулась іншим боком;

В – повернути соломину 2 від себе;

Г – перекласти соломину 1 вправо на соломину 2.

Далі почергово плести то правою, то лівою соломиною. Положення соломин під час плетіння не змінюється, вони лише перевертаються протилежною стороною. Соломина 1 завжди залишається ліворуч, а соломина 2 –– праворуч. Поворот плетіння виконувати у напрямку проти годинникової стрілки. Щоб плетіння було рівним і красивим, його в процесі роботи можна перегинати і придавлювати соломини вказівним пальцем правої руки, а також направляти виготовлене плетіння від себе – до себе

Плетіння «арабська клітина»

«Арабська клітина» – ефектний елемент декорування плетених виробів. По принципу виконання «арабська клітина» нагадує плетіння вінків. Але соломини нарощуються в обидві сторони. В закінченому вигляді плетиво «арабська клітина» подібне квадрату, загнутому посередині, діагоналі якого сходяться до центру.

Схема виконання плетива:

А – соломини з колосками покласти горизонтально на рівну поверхню, почергово верхівковими або кореневими кінцями;

Б – точно по центру зверху горизонтальних соломин покласти соломину 1, перегнути за них, вивести назовні до себе, зігнути вліво і покласти зверху другого кінця цієї ж соломини; соломину 2 покласти зі зворотнього боку плетіння, перегнути на себе, завести її кінець вправо за вже заплетені соломини; вертикальну соломину 3 заплести так, як соломину 1;

При необхідності плетіння джгута виконується без дроту. Каркасом і віссю в цьому випадку є неробоча соломина.Для плетіння звитих джгутів використовують каркас з дроту з надітою на нього соломою. Часто на каркас пов’язують ще кілька соломин.

Джгут з чотирьох соломин

Для його плетіння потрібно взяти дріт потрібної довжини, надіти на нього соломину – це каркас. До каркасу прив’язати чотири соломини.

Схема плетіння джгута:

Плетіння джгута з чотирьох соломин
image-621

Плетіння джгута з чотирьох соломин

А – соломини 1, 2, 3, 4 – робочі, 5 – каркас з надітою на нього соломиною.

Соломину 1 перекласти через соломину 2,укласти навколо каркаса зверху соломини 3.

Соломину 3 перегнути через соломину 1, перекласти зверху соломини 4.

Повернути джгут на 90° за годинниковою стрілкою;

Б – соломину 4 перегнути через соломину 3, укласти зверху соломини 2.

Далі плетіння проводити в тій же послідовності. Після укладання кожної нової соломини джгут перевернути на 90° за годинниковою стрілкою.

Укладаючи соломини, необхідно слідкувати за тим, щоб плетіння в перерізі утворювало рівносторонній трикутник. В такому випадку джгут утворюється рівним і неперекошеним.

 

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook