Гетьманівна Олена Отт-Скоропадська

Гетьманівна Олена Отт-Скоропадська

4 серпня 2014 року в Швейцарії у віці 95 років пішла з життя наймолодша донька останнього гетьмана України Павла Скоропадського – Олена Отт-Скоропадська. Прожила ця достойна українка насичене та цікаве життя, в якому не забувала ні про рідних, ні про Батьківщину.

Вона родилася 5 липня 1919 року в Берліні. За життя була двічі одружена – на німцеві Герді Гіндері, а вдруге вийшла 1948 року за швейцарця Людвіга Отта – директора найбільшого видавництва у Шверйцарії Tagesanzaiger. В цьому шлюбі народилось двоє дітей – Олександра та Ірен.

У 1991 році подружжя вперше завітало до України.

У 2004 році в Київському  Музеї гетьманства за відбулась презентація книжки Олени Отт-Скоропадської “Остання з роду Скоропадських” (видана у Львові). Книга серією  новел розказує про життя родини Скоропадських у період  1919 – 1945 рр.

За життя Олена Скоропадська була знайома з багатьма відомими українцями, в їх числі – історик Дмитро Дорошенко, соціолог Вячеслав Липинський, історик Іван Мірчук та інші. Вона знала українську мову, а також німецьку, французьку, англійську.

До Світлої пам’яті Гетьманівни варто додати історію життя її батька Павла Скоропадського. 29 квітня 1918 року він зробив державний переворот, відсторонив від влади Центральну Раду і став Гетьманом всієї України з тимчасовими диктаторськими повноваженнями. А вже 14 грудня 1918 р. зрікся влади, Українська Держава у формі Гетьманату припинила своє існування.

У розпал політичної боротьби він відправив дітей – Марію (20 років), Єлизавету (19 років), Данила (14 років) – за кордон. Разом з речами вони перевозили перли та діаманти, родинне срібло через Одесу, Константинополь, Болгарію, Туреччину, Італію і дістались до Швейцарії. А вагітна Оленою дружина Гетьмана ще довгий час залишалась у ворожому Києві, навіть не сказавши чоловіку про вагітність. І лише в грудні, забравши кішку, виїхала до Німеччини, де на той час перебував Павло Скоропадський.

Родина об’єдналась  лише 1921 року, поселившись поблизу Берліна. Сім’я жила на кошти від проданих коштовностей, пенсію П. Скоропадського, яку виплачувала канцелярія німецького президента Гінденбурга. Допомагала і присадибна ділянка, де господарювали елегантні дівчата Скоропадські.

Так Олена й росла… Дитиною не любила в гімназії фізику, хімію, математику. А коли стала красивою молодою панною – одружилась із сином родини Гіндерів, їхніми давніми друзями. На той час він воював на фронті, та мав всього десять днів відпустки, за які вдалося отримати дозвіл на одруження, адже Олена не була німкенею.

Гетьманівна була справжньою жінкою і обожнювала гарні черевички, а от парфуми ніколи не любила і не користувалась, вміла сама шити одяг.

У липні 1945 року під час бомбардування загинув Павло Скоропадський, а місяцем пізніше у шпиталі помер чоловік Герд. Проте життя мало йти далі своїм плином.

Олена, яка на той час мала швейцарське громадянство, залишилась жити в родині Гіндерів, працювала секретарем, на меблевій фабриці. В листопаді 1947 р. О.Скоропадська познайомилась з майбутнім чоловіком – Людвігом Отт, а вже 20 березня 1948 року побралися в шлюбі.

Про свої відвідини Києва подружжя згадувало, як про чудовий час, «медовий» місяць. Сердечні та гостинні люди, проте бюрократія в країні неймовірна. Проте Україна обов’язково стане на правильний шлях.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook