Українська Коко Шанель – Соня Делоне

Українська Коко Шанель – Соня Делоне

Робер та Соня Делоне
image-8391

Робер та Соня Делоне

Соня Делоне (1885-1979) – велика леді абстракціонізму і арт-деко, художниця, що розвинула власний стиль – симультанізм, що виражав динаміку руху і тонкощі колірних співзвуч. Сучасне життя з її електричними вогнями, танцювальними барами і жінками, звільненими від корсетів і умовностей, вона хотіла втілити в вібруючих, «танцюючих» візерунках тканини. Соня створювала «сукні-вірші» в дусі сюрреалізму і театральні декорації для балету Сергія Дягілєва, була дизайнером, працювала не тільки в області інтер’єрів, але і займалася тюнінгом автомобілів. Для робіт Делоне з кольором характерні густі чорні лінії, що розділяють яскраві плями. Це художні витоки з її дитинства, адже художниця Соня Іллівна Штерн (її прізвище у дівоцтві) народилася в Полтавській області, росла в Петербурзі та навчалася в Німеччині.

Найбільша ретроспектива виставка художниці в Парижі 1967 року дивним

Сукня Соні Делоне на обкладинці "Вог"
image-8392

Сукня Соні Делоне на обкладинці “Вог”

чином поєднала різні творчі напрямки – живопис, декоративне мистецтво, гуаш, принти, текстиль, модні деталі. Простежуючи еволюцію творчості художниці з початку ХХ століття і до кінця 1970-х років, виставка проливала світло на особливе місце Делоне в європейському авангардному русі і її провідну роль як абстракціоніста-новатора.

У роки Першої світової війни, які Делоне провела в Італії та Іспанії, вона почала свої перші театральні експерименти, створюючи декорації для «Російських сезонів» Дягілєва (зокрема, до балету «Клеопатра»). У Мадриді Делоне захоплювалась фламенко. Тому у серіях «Співачки фламенко» і «Танцівниці» центральна фігура випромінює з центру тисячі концентричних кіл.

Узори Соні Делоне
image-8393

Узори Соні Делоне

Наступне десятиліття Делоне присвятила написанню масштабних абстрактних полотен. Так, на знаменитій всесвітній виставці мистецтва і техніки в 1937 р. Соня Делоне прикрасила ними стіни повітряно-транспортного павільйону.

Після смерті чоловіка – Роберта Делоне в 1941 році, Соня, незважаючи на горе, продовжує з подвоєною енергією працювати над проектами, прагне увічнити пам’ять про чоловіка, видає його теоретичні праці. Соня Делоне – перша художниця, що мала персональну виставку в Луврі (1964 р.), а в 1975 році була нагороджена Орденом Почесного легіону. Померла художниця в Парижі 5 грудня 1979 р.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook