Юрій Дрогобич (Котермак)

Юрій Дрогобич (Котермак)

Юрій Дрогобич (Котермак)
(Бл. 1450 — 4 лютого 1494)
Філософ, учений, гуманіст, астроном, астролог, перший український доктор медицини, поет

15 століття стало часом відродження духовного життя України. На той час відомим українцем в світі був ректор Болонського університету, виразник ідей гуманізму. Його наукові доробки читали в Італії, Франції, Угорщини, Німеччини. А учнем був майбутній польський астроном Микола Коперник.

В історію Болоньї виходець з Дрогобича Котермак увійшов як Джорджо де Леополі – тобто Юрій зі Львова. Він народився в 1450 році на Галичині в родині небагатого шляхтича Доната Котермака. Навчався у Львові, Краківському університеті, в 1473 році він став магістром. Потім відправився до Італії в Болонью, де в 31 рік отримав посаду ректора на 1481 – 1482 роки.

Його науковий доробок включає три астрологічні трактати. Один з них – «Прогностична оцінка 1483 року», що стосується філософії, астрономії та географії. Подано координати Львова, Вільно, Дрогобича, Москви, передбачено два місячні затемнення. Про світову відомість Котермака свідчить той факт, що його запрошували як астролога відомі європейські родини.

В 1488 році він працював професором Ягелонського університету, згодом деканом медичного факультету.

В останні роки він часто навідувався на Галичину, до рідної землі. Помер і похований в Кракові 1494 року.

Поділитись

Схожі записи

Один коментар

  1. Юрій

    Чер 11, 2018 в21:22

    Ось які постаті в світовій науці має Україна. Давайте задумаємся, а чому його імя не було відоме в Україні аж до 20 століття? Відповідь лежить на поверхні.Це не вигідно імперії. Вигідно говорити, що представники Західної України “не вміли митися і мали бруд під нігтями”.
    Хто хотів говорити, що Юрій Котермак читав лекції Миколаю Копернику? Хто навіть сьогодні говорить, що Іван Пулюй з Тернопільщини відкрив Х-промені на 11 років швидше, аніж Рентген. Хто сьогодні говорить і навчає дітей в школах, що Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей)з Полтавщини є фактично теоретиком світової астронавтики і по його проекту в 1969 році Аполлон -11 перший раз дав можливість людині ступити на поверхню Місяця (Траса Кондратюка)? Хто сьогодні часто згадує імя Сікорького, який фактично став теоретиком і практиком світового будівництва гелікоптерів? Слава Богу, назвали аеропорт “Жуляни” імям Сікорського. Ще дуже мало ми робимо для відновлення історичної справедливості, який вагомий внесок внесли українці у світову науку та культуру.

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook