Буцький каньйон

Буцький каньйон

Буцький каньйон – живописний каньйон на р. Гірський Тікич, що розташований біля смт Буки Маньківського району Черкаської області. За красиві краєвиди це місце ще називають «Маленькою Швейцарією». З 1975 р. отримав статус державної пам’ятки природи місцевого значення з площею 80 га. Це природне диво сформувалося у протерозойських гранітах, яким на сьогоднішній день вже 2 млрд. років. Його довжина – бл. 3 км (дехто стверджує, що 5 км), ширина – 80 м, висота –25 м ( за іншими даними – 30 м). Це дивовижний скелястий каньйон, що має виступи сірого граніту (їх висота бл.30 м) , відомий не тільки своєю красою, а й прилеглими пам’ятками історії та природи.

Вхід до Буцького каньйону
image-1838

Вхід до Буцького каньйону

По-перше, саме смт Буки має досить цікаву історію. Буки було засновано в пер. пол. XVI ст. польськими магнатами Калиновськими. Назву село отримало від значної кількості букових дерев,що росли колись на тому місці. Але найбільш відоме село першою гідроелектростанцією в Україні, що знаходилась на р. Гірський Тікич – Букська ГЕС ім. Г.І. Петровського.

По-друге, каньйон бере початок за 800 м нижче від греблі вже не діючої Буцької ГЕС. Нині там лише руїни цієї ГЕС, але які можна оглянути.

По-третє, біля цього каньйону розташований утворений р. Гірський Тікич та відомий своєю гучністю – водоспад «Вир», який з 1972 р. є гідрологічною пам’яткою місцевого значення. Походження його штучне, оскільки «Вир» був фрагментом гідротехнічних споруд Буцької ГЕС. Висота водоспаду – 2 м. Біля нього ще збереглися залишки водяного млина, який спорудили тут в ХІХ ст.

По-четверте, одна зі наймасивніших скель Буцького каньйону, а саме «Скеля Родіонова» є також досить мальовничою. Вона названа на честь знаного українського геолога-петрографа С. Родіонова. Хоча є місцева легенда, що скеля названа насправді на честь козака, котрий там загинув. Цьому об’єкту хочуть надати статус пам’ятки місцевого значення.

По-п’яте, Буцький каньйон має свої, досі не розгадані таємниці. Тут знаходяться залишки рукотворної споруди, зробленої з великих брил граніту. По зовнішньому вигляді споруда подібна знаменитого Стоунхенджа. Тому цю споруду з брил назвали «Український Стоунхендж». На даний момент іде активне дослідження цього цікавого і таємничого феномена.

 

Для туристів та подорожуючих.

Скелі та красоти Буцького каньйону, водоспад «Вир», «Український Стоунхендж, Буцька ГЕС – це все об’єкти , які можуть привабити туристів з різними захопленнями та вподобаннями. Естетична насолода від пейзажів та краєвидів каньйону та водоспаду, містика «Стоунхенджа», інтригуючі відвідини руїн Буцької ГЕС – це все може вилитись у цікаву та захоплюючу екскурсію. Крім цього, в скелях є природні колодязі, джерельну воду з яких час від часу набирають собі місцеві жителі. Тож і ви можете там втамувати свою спрагу.

Загалом ця місцина є неперевершеною рекреаційною зоною, де можуть як відпочивати так займатися альпінізмом (скелелазінням) та плавання на байдарках. Залишки водяного млина ХІХ ст. нині активно реконструюють під готель для туристів.

Дорога. Добратися до красот  Буцького каньйону легко. Із Києва авто – по Одеській трасі до Жашкова, звідти 35 км до Буків. Час на дорогу – 2,5-3 години.

Поділитись

Схожі записи

Один коментар

  1. Олексій

    Тра 10, 2017 в11:57

    Потрібен номер телефону екскурсовода! Екскурсія приблизно на 30-40 чоловік!

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook