Дуб Максима Залізняка

Дуб Максима Залізняка

Цей унікальний старовинний дуб, що названий на честь легендарного ватажка гайдамацьких загонів періоду Коліївщини – М. Залізняка, зростає на в урочищі Холодний яр на схилі Кириківського яру поблизу с. Буда Чигиринського району Черкаської області. Вік дерева – 1100 років, обхват –8,9 м, висота –24 м. Дуб Залізняка вважають «патріархом» українських лісів, а також називають молодшим братом дуба Робіна Гуда із Шервудського лісу, хоча наше дерево є старшим за англійське. Дуб-патріарх із-за свого поважного віку вже не має жолудів, він також пережив вже 6 ударів блискавки.

Дуб Максима Залізняка
image-1904

Дуб Максима Залізняка

Дуб Залізняка бачив чимало історичних постатей та подій. Він знайомий з С. Наливайком, П. Павлюком, Б. Хмельницьким, А. Журбою, С. Неживим, Т. Шевченком. Переказують, що саме під цим дубом «Великий Кобзар» написав поему «Гайдамаки», вірш «Холодний Яр» та намалював картину «Дуб на хуторі Буда».

 Під цим же деревом збирались гайдамаки, плануючи там свої напади на маєтки шляхти та магнатів. Згідно з повір’ям, цей дуб має чарівну силу – відпочивши під ним, кожен мандрівник отримає силу в досягненні бажаного.

З 1972 р. дуб як ботанічний релікт  має статус державної пам’ятки місцевого значення. Дуб є найбільшим деревом в Україні та входить до десяти найбільших в Європі. З 2010 р. він – одне з 17 Національних дерев України.

Старий дуб вже давно не в ідеальному стані, він поступово всихай. Вже більш ніж 30 років це дерево підживлюють прадавніми методами – закопують мертвих корів чи коней. Так було і в 1997-1998 рр., коли дерево знову почало висихати. З метою врятування дерева ученими було зроблено кілька отворів, через які закачали спеціальні добрива, а також було закопано кілька мертвих корів. Цим способом оздоровилась корінцева система дуба, а сам процес «омертвіння» призупинився. Опікуються ж деревом працівники Національного історико-культурного заповідника «Чигирин».

Для подорожуючих та туристів

Дуб Залізняка входить до 100 природних чудес України. Він є відомим туристичним маршрутом. Розповідають, що туристи раніше часто обдирали та гризли кору дуба, яка, згідно з легендами, є цілющою. Внаслідок цього прийшлося виставити огорожу навколо дуба, щоб відвідувачі ближче не підходили.

Біля дуба досить розвинена туристична інфраструктура: крамниці, заклади харчування та відпочинку тощо. Близько 50 тис. туристів на рік відвідує це дерево. Зокрема село-хутір Буда за рахунок напливу туристів знову «ожило». Зокрема, в цій місцевості з 2008 р. діє музейно-етнографічний та готельно-ресторанний комплекс «Дикий хутір», який дуже приваблює приїжджих.

А загалом, біля дуба Залізняка є безліч об’єктів, які варто побачити – Мотронинський монастир, Монастирський ставок, цілюще джерело «Живун» та ін. Звідси ж можна поїхати до гетьманських Чигирина та Суботова.

Туристичних Маршрутів до цього місця – чимало,один з найвідоміших яких «Золота підкова Черкащини». Тому дістатися до цього «старожила «не проблема.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook