Чорна могила – один з найбільших та найвідоміших давньоруських курганів, датований Х ст. Знаходиться в м. Чернігів поблизу Єлецького монастиря. За легендою тут похований легендарний князь Чорний – засновник Чернігова. Курган належить до державного історико-архітектурного заповідника «Давній Чернігів».
Розміри кургану дійсно надзвичайні: діаметр 40 м, окружність 125 м, висота – 11м. В давні часи його оточував рів шириною в 7 м. Чорну могилу в 1872-73 рр. розкопував археолог Д. Я. Самоквасов ( виходець із Чернігова)
Були виявлені поховання чоловіка та жінки, влаштоване за обрядом кремації. Чоловік та жінка лежали в повному військовому обладунку та були посередині кострища. Біля чоловіка-воїна знайшли два меча, шаблю, спив, шолом, наконечники стріл, сідло з стременами, залишки кольчуги. З боку ніг знаходився щит. Неподалік зброї археологи віднайшли бронзову жаровню з вугіллям та залізну посудину з кістками барана. Також біля ніг воїна лежали двоє осідланих коней. Стосовно ж жінки, то поряд з її ногами були десятеро серпів. Західна сторона кострища була зайнята 12 відрами, що утворювали півколо. Від них залишилося залізне окуття та дві залізних посудини. Загалом ще в могилі побачили різні прикраси, наконечники поясів, залишки золота та срібла (переплавлені у вогнищі прикраси), гральні кістки, замки, сокири, долота, ключі. Про вік кургану говорили й три знайдені візантійські монети: дві імператора Василя І Македонянина (правив в 867-886) та одна Костянтина VІІ Багарянородного (945-959). За датуванням останньої монети вважають, що поховальний процес відбувся в 960-ті роки – часи походів легендарного київського князя Святослава. За популярною версією поховані в Чорній могилі могли бути не русами, а варягами. Два жертовних ножа та скандинавський ідол бога Тора разом з іншими знахідками підтверджують ці гіпотезу. Цікавим предметом із цього кургану є також два ритони, виготовлені з рогів тура. Ці ритони мають срібне окуття та багатий орнамент: зображення фантастичних звірів, птахів, людей.
Загалом, оцінюючи знайдені раритетні речі, стає ясно, що поховані займали важливе становище в ієрархії тогочасного суспільства.Є версія, за якою в кургані похований воєвода Претич, про якого згадує під 968 роком «Повість минулих літ». Претич був сучасником князя Свтослава, який врятував колись Київ від печенігів та заключив мир з їхнім володарем, обмінявшись зброєю.
Знайдені цінності з Чорной Могили нині зберігаються не в Україні, а в Московському державному історичному музеї. Ті ж речі з кургану, що були передані Д. Самоквасовим в музей Київського університету Святого Володимира та приватні колекції – поки що втрачені.
Цікаво також, що раніше ще був біля «Чорної Могили» інший схожий такий поховальний насип «Курган Княжни Чорної», який знищили в 1851 р.
Для туристів та подорожуючих
Чорна могила – гордість та одна із багатьох візитівок Чернігова.
Адреса : м. Чернігів, вул.князя Чорного, 4., сквер поблизу ДК Будівельників
Транспорт:
тролейбус №8, автобус /маршрутка №7, 30, 36. Зупинка: Школа № 4 (480 м пройти до кургану)
автобус/маршрутка №10, 33. Зупинка: Алея Героїв (710 м)
тролейбус №1, 2, автобус /маршрутка №27. 38, 39. Зупинка: Облмуздрам театр (730 м).
Залишити коментар