Замглай – одна з найбільших в Україні болотних систем у верхів’ях р. Замглай в Ріпкинському та Городнянському районах Чернігівської області. У 2000 р. тут був створений Замглай знаходиться на межиріччі Десни та Дніпра. По-суті, це заболочене дно колись широкої долини Дніпра. Протяжність болота з північного заходу на південний схід – 25 км, площа – бл. 10000 га ( серед яких площа боліт з покладами торфу – 8300 га.
Дослідники виділяють такі болота Замглаю: Паристе, Північний Замглай, Центральний Замглай, Південний Замглай.
Центральний Замглай, максимальна висота якого –120 м, лежить на вододілі. Північний Замглай дренується – р. Вир, а Південний – р. Замглай. Живляться болота поверхневими та ґрунтовими водами. Є чергування піщаних підвищень із заболоченими ділянками. Раніше, рослинний покрив цієї місцевості складався з осоково-гіпнових угруповань у сукупності з вільшаниками та чагарниками. Але внаслідок меліорації місцева рослинність дещо видозмінилася. Ці угруповання збереглися лише у найбільш вологих місцях. А на підвищеннях сформувалися торф’янисті луги і рідко лісні ділянки з переважанням берези. Ця територія дуже відома своїм торфом. Середня глибина покладів торфу – 1, 6 м, максимальна – 6 м. Переважно це багатошарово-драговинний з шарами осоково-гіпнового, осокового та очеретяного торфів, а інколи, лісодраговинний поклад з шаром вільхового торфу.
Північно-західна частина Замглаю була пасовищами та сінокосами, а Центральна – місцем видобутку торфу. В цій місцині є залишки діяльності Замглайського торфобрикетного заводу, які мають форму заводнених кар’єрів.
Природа цієї болотної системи охороняється різними природоохоронними об’єктами: заказники «Замглай», «Чумакові кар’єри», «Северин», «Чорне болото».
Найбільш відомий це «Замглай» – ландшафтний заказник державного значення з площею 4428 га, який був утворений в 2000 р. Це один з найбільших болотних масивів Полісся між ріками Сож та Десна. Цей об’єкт розташований біля смт. Замглай та с. Ловинь.
В заказнику поширені осокові болота, на яких ростуть осока омська та ситничковидн. Незначні ділянки займають чагарникові болота, де домінує тверба попеляста, але трапляються такі види верби, які занесені до Червоної книги України – розмаринолиста, чорніюча та верба Старке. В значній кількості представлена береза низька, яка також занесена до Червоної книги. Високотравних боліт – досить мало.
На ділянках лугу мешкає чимало лучно-болотних видів орхідних, половина з яких рідкісна: валеріана висока, вужачка звичайна, дзвоника оленяча, зозулинець жилкуватий ( придніпровський ендемік), пальчатокорінник м’ясочервоний та плямистий, півник сибірський, синюха блакитна. Представлена на лугах і любка дволиста, занесена до Червоної книги України
Сонцесвіт яйцевидний та булавоносець сіруватий ростуть на піщаних підвищеннях. Загалом ця місцевість представлена 7 видами, занесеними в Червону книгу Україну, а також рядом рідкісних та реліктових видів рослин.
Серед фауни тут трапляються журавель сірий, змієїд, лелека чорний, чернь білоока – всі, занесені до Червоної книги України.
Для туристів та подорожуючих
Головна проблема заказника – браконьєрство. Це спричинене тим, що він майже не охороняється. Подивитися на цю болотну систему можна, але скоріше в рамках риболовлі, при цьому не порушуючи чинного законодавства.
Смт. Замглай відоме своїми кар’єрами для рибаків, які сотнями приїздять сюди порибалити. В основному ловиться карась. Рибаки приїздять сюди зі сторони смт. Замглай чи від села Бурівка Городнянського району.
Найближчі міста до Замглаю: Гомель, Ніжин, Чернігів.
Залишити коментар