Самарський ліс

Самарський ліс

Самарський ліс (інша назва – Самарський бір) – найбільший та найпівденніший лісовий масив степової зони України.

Він охоплює територію на лівому березі р. Самари, в межах Новомосковського та Павлоградського районів Дніпропетровської області. Самарський бір простягається смугою вниз за течією Самари від впадіння в неї річки Вовчої до селищ Черкаське та Гвардійське. Довжина бору – бл.30 км, ширина – 6 км, площа – бл. 15000 га.

Самарський ліс
image-1457

Самарський ліс

В цьому лісі зростають дуб, ясен, липа, клен, сосна, вільха та інші дерева. Території соснового лісу Самарського бору є най південнішим природним хвойним лісом на території України. Розташована на території цього масиву і природна діброва, вік дерев яких доходить до 300 років. Ділянки правого берегу р. Самари поєднують байрачні ліси та залишки цілинного чорноземного степу, що зберігся лише в балках і ярах. Загалом, до складу Самарського лісу входять берестові,липові, пакленові, ясенові діброви, соснові бори (біломошники, зеленомошники), березові,злакові,орлякові, осикові гаї, вільхові трясовини, вербняки, осокірники тощо.

Численні заплавні озера, стариці, очеретяні та сфагнові болота – також присутні тут. На піщаних пагорбах, що знаходяться посеред лісового масиву, збереглися залишки ендемічного піщаного степу.

Самарський ліс. Сосновий бір
image-1458

Самарський ліс. Сосновий бір

Самарський ліс є унікальним за своєю фауною та флорою. Біля нього знаходяться солончакові лимани – Булахівський Лиман і Солоний Лиман, а також значна кількість солончакових заливних лук та боліт,в яких мешкають численні види птахів, зокрема гусі, журавлі, качки, кулики, лебеді, чаплі. Деякі види птахів, що мешкають в цьому лісі, занесені в Червону книгу України – змієїд, орлан-білохвіст,орел-могильник. Серед тутешніх тварин можна побачити зубра чи дикого кабана. Цей ліс – багатий на різні види рослин, серед яких зустрічаються типові північні – любка дволиста, зозулинець болотний тощо.

Чарівність та унікальність цієї пам’ятки природи помітили мандрівники ще за часів Київської Русі. Г. Л. де Боплан у своєму «Описі України» (1651 р.) відзначав: «Річка Самара напрочуд багата лісами». Тому не дивно, що в козацькі часи Самарський бір бувбули головним постачальником деревини для Січі. З місцевого дерева будувалися козацькі чайки, курені, церкви. А до самої р. Самари козаки ставилися шанобливо, називаючи її «святою» через її незвичайну плодючість.

Вирубання місцевих лісів – стала і залишається головною проблемою лісів за останні сторіччя. З кожним роком територія Самарського бору значно зменшується, особливо це було помітним у ХХ – поч. ХХІ ст. Підпали, вирубка та продаж деревини Самарського бору , що практикуються в незалежній Україні ХХІ ст., поставили це місце на межу знищення. Тому захист цих унікальних лісів – є важливою справою держави та громадськості. І хоча держава на законодавчому рівні ще до 2007 р. планувала на базі цього лісу створити Національний природний парк «Самарський бір» – цього і досі не відбулося.

 

Для туристів та подорожуючих

Поряд з лісом працюють численні санаторії та туристичні бази, а на місцевих лиманах функціонують грязелікарні.

Також на території бору відновлюється стародавнє святилище «Велесів пагорб».

Одним словом – всім тим, хто полюбляє рекреаційний туризм та красу дикої природи варто завітати сюди.

 

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook