Чорнокозинці – це невелике село, що розкинулося на лівому березі Збруча в межах Камянець-Подільського району Хмельницької області. Відоме воно з ХV ст., а до ХVІІІ ст. було літньою резиденцією кам’янецьких біскупів. В 1578 р. Чорнокозинці,тоді ще, як місто, отримало Магдебурзьке право.
Але протягом століть місто славилось не цією історією, а своїм замком.
Чорнокозинецький або Чорнокозинський замок – один з найдавніших замків Поділля. Він входить до 100 чудесних замків, палаців та фортець України. В наш час він перебуває в руїнах, однак раніше він відігравав важливу роль в цьому регіоні. Збудували його на межі ХІV–ХV ст. Хто це зробив – невідомо, можливо, Коріатовичі. Загалом про цю споруду дуже мало свідчень можна знайти. Вже з середини ХV і по кінець ХVІІІ ст. твердиня належала Кам’янецькому католицькому єпископату. Її не раз здобували та руйнували вороги: 1516 р. – татари, 1573 р. – знову татари, 1674 р. – турки. У ХVІІІ ст. в цьому місті кам’янецький єпископ Рупневський закладає свій палац. У 1795 р. імператриця Російської імперії Катерина ІІ конфісковує замок на користь казни та дарує його Катерині Скавронській, племінниці князя Потьомкіна. В 1815 р. замок купляють Сарнецькі, які мешкають тут ( а точніше в колишньому єпископському палаці) аж до 1917 р. Пізніше, аж до 1939 р. НКВС та радянські прикордонники використовували цей замок під свою базу. Тут вони стежили, щоб жителі Поділля не перетнули Збруч та не втекли до Польщі від страшних бід більшовицької колективізації. Єпископський палац до наших часів не зберігся.
Чорнокозинський замок, що будувався з мармурового каміння, мав два дитинці: давній та новий, які розділяла велика брама Сама твердиня мала чотирикутну форму з довжиною стін над каньйоном бл. 80 м., з південної сторони – 65 м, з північної – 50 м. Крім цього замок мав 4 вежі та оточувався ровом.
До наших днів дійшли південно-західна кругла башта та залишки двоповерхового єпископського палацу ХVІІІ ст.(в ньому ж підземні каземати). Поблизу замку розташовані руїни єпископського костьолу Св. Йосипа Обручника, закладеного в 1608 р. В 1896 р. його пересвятили в православну церкву. Однак за радянських часів храм запустів, що і призвело до його руйнації.
Для туристів та подорожуючих
Чорнокозинецький замок та руїни костелу часто описують як досить романтичне та мальовниче місце. Самі ж Чорнокозинці ще не розкрили свій туристичний потенціал сповна. Знаходяться вони за 25 км від Кам’янець-Подільського. Важливо також нагадати проте, що руїни Чорнокозинецього замку під загрозою повного зникнення, тому вся громадськість краю та України повинна посприяти збереженню цієї пам’ятки.
Координати: 48°39′33″ пн. ш. 26°16′55″ сх. д.
Залишити коментар