Незаперечна пам’ятка середньовічного фортифікаційного будівництва Кам’янець-Подільський замок, як не дивно, складається з двох частин. Багато хто не очікували знайти напівзаглиблену в грунт частину фортеці, збудовану в XVII столітті. Це Нова фортеця – бастіонна система з оборонними спорудами, споруджена в час масового використання гармат та пороху. Проти ядер високі мури старого замку були безсилі, а високі земляні вали були справжньою знахідкою для оборонців, в них снаряди просто грузли. Творцем цього проекту був військовий інженер Т. Шомберг.
Стара фортеця являє собою систему напівпідземних коридорів, казарм, валів та два бастіони висотою 16 м. Вони оточені ровом й облицьовані каменем. З Старою фортецею сполучались підвісним мостом.
Проте фортеця стала слабким місцем Кам’янця, відкриваючи вихід у місто. Так, у 1672 р. турецькі війська підірвали бочками з порохом один з валів і прорвали таким чином оборону.
Наразі Нова фортеця має набагато гірший стан, ніж Стара. Вона чекає на реставраційні роботи та включення до музейного комплексу, ставши місцем відпочинку для утаємничених романтиків Кам’янця та невсипущих туристів.
Дістатися до Кам’янця-Подільського можна залізничним й автомобільним транспортом. З Києва – поїздом, зі Львова – прямим автобусом, або поїздом Львів – Хмельницький.
Координати – N 48°40.436′, E 26°33.657′
Залишити коментар