Сатанів

Сатанів

Найчастіше, їдучи до Хмельницької області, ми або славнозвісний базар у Хмельницькому відвідуємо, або в Кам’янець-Подільський з його чудесною фортецею. Проте в цих краях є ще багато цікавенького для любителів помандрувати. Наприклад – містечко Сатанів. Воно розташоване у Городоцькому районі Хмельницької області, за 75 км. від Кам’янця-Подільського.

Сатанів знаходиться в межах Національного природного парку «Подільські Товтри», тож вирушити цієї весни туди, коли все цвіте й зелениться, – гарна ідея!

Але чому ж це містечко має таку зловісну назву?

Відповідь дають цілих дев’ять версій.Свого часу це була римська провінція, тому історики шукали співзвучні латинські фрази: «Sat an non?» («Досить чи ні?») Легенда розповідає, що римський полководець, підійшовши до річки Збруч, думав, чи йти далі. Змучені походом воїни закричали: «Sat!» і заснували поселення. За іншою версією, волохи кількома століттями пізніше заснували село й назвали Satu Nou – «Новосілки». Не саме рідкісне назву, прекрасне відповідає слову «Сатанів».
Турецька версія каже, що місцеве населення настільки сильно чинило опір туркам, що ті думали, що серед них сам шайтан. Нарешті, в польській грамоті 1431 р. село іменується Schatanow (хитання).

Правдоподібно виглядає версія, що Сатанів дійсно походить від слова «сатана»: тут язичництво жило ще багато століть після того, як Русь прийняла християнство.

Сатанів стоїть на річці Збруч, яка є кордоном Хмельницької та Тернопільської областей. З кінця XVIII в. по цій річці стикалися імперії Романових і Габсбургів. Після Першої світової війни імперії впали, на їх місці почали виникати нові держави. У 1920 р. Польща і Україна стверджують кордон по річці, але незабаром Українська Народна Республіка зникає. Польща претендує на частину українських земель. Розгорається радянсько-польська війна. За її підсумками в 1920 р. на правому березі Збруча (і над українцями, що живуть там) все-таки встановлюється польська влада. У 1939 р. радянські війська перетнули річку, і розділ України по Збручу нарешті закінчився.

Століттями через місто проходили сотні завойовників – римляни, монголи, турки. У Сатанові проживали діаспори євреїв, греків, поляків, вірмен – всі вони залишили свій культурний слід. Та найбільше, звичайно, відзначились євреї. В місті навіть є унікальна синагога-фортеця, зараз дещо поруйнована, проте зі збереженою ліпниною, фресками. На березі Збруча розташований величезний єврейський некрополь XVI – XVIII ст. – справжній музей кам’яного різьблення з химерними орнаментами та фантазійними фігурами.

Пам’ятки православної культури в Сатанові – Свято-Троїцький монастир, заснований ченцем з Афону ще в до монгольські часи.

В старій фортеці Сатанова лише руїни та декілька веж, на яких буяють трави. Ще одна цікава пам’ятка – і до того ж найдавніша – це залишки 8-ми скіфських курганів та змієвих валів.

Ймовірно в язичницькі часи в Сатанові була кам’яна статуя Світовида, яку втопили в Збручі. Тепер вона відома як Збруцький ідол, і знайдена була 1848 р. Зараз Світовид знаходиться в Кракові, а в Сатанові стоїть його копія – в санаторії «Перлина Поділля».

Окрім туристичного потенціалу, містечко Сатанів має й рекреаційний потенціал. На березі Збруча розташована курортна зона з санаторіями та цілющою водою.

Добратися до Сатанова можна громадським транспортом можна добиратися або через обласний центр – місто Хмельницький – або з Києва рейсовими автобусами від залізничного вокзалу.

Адреса: м. Сатанів, Городоцький район, Хмельницька обл.

Координати: 49°15′05″ пн. ш. 26°15′52″ сх. д.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook