Скелі Довбуша

Скелі Довбуша

 

«Скелі Довбуша» – унікальна пам’ятка історії та природи. Це скельно-печерний комплекс, розташований в Долинському районі Івано-Франківської області на території Поляницького регіонального ландшафтного парку. Як переказують, у XVII–XVIII ст. це місце було частим табором опришків, які використовували печери під своє сховище-скарбницю. Не виключено, що в 1743 р. тут перебували загони Олекси Довбуша. Тому не дивно, що геологічна пам’ятка природи названа на честь легендарного ватажка опришків Олекси Довбуша.

«Скелі Довбуша» лежать на висоті 668 м над рівнем моря. Самі скелі, що складаються з пісковику, були утворені більше 70 млн. років назад на дні теплого палеогенового моря. Скелястий масив, який тягнеться зі сходу на схід серед букво-смерекового лісу, має широту бл.200 м та довжину в 1 км. При цьому скелясті виступи досягають висоти в 80 м.

«Скелі Довбуша» відомі не тільки як пам’ятка природи, а й як важливий історичний об’єкт. Встановлено, що цей скельно-печерний комплекс вже у Х ст. використовувався людьми в якості помешкання та фортеці. Печерні приміщення мають всі ознаки перебування людей: чіткі геометричні форми, правильні пропорції, рівні поверхні вертикальних стін, прямокутність,чиста обробка стін. Також, тут у Х-ХІІ ст. існувало язичницьке капище – «своєрідна» палеообсерваторія. Після поширення християнства на місці язичницького святилища виник невеликий скит, а пізніше сторожова фортеця. Вірогідно, це була одна з твердинь, якими галицький князь Ярослав Осмомисл, за словами автора «Слова о полку Ігоревім» підпер Угорські гори. Ця фортеця пережила монголо-татарську навалу та проіснувала аж до ХVІ ст.

Меморіальні Камені про опришків на «Скелях Довбуша»
image-1320

Меморіальні Камені про опришків на «Скелях Довбуша»

Існує своєрідний план гродища-фортеці. Воно з трьох сторін оточувалося скелями, а з четвертої – валом і внутрішнім ровом шириною 40 м. У скелі був вибитий колодязь, до якого вели кам’яні сходи. Сучасна глибина колодязя бл. 6 м і він вже не доходить до води. У скелях вибиті три печери, в яких збереглися пази від колод. Також на скелях збережені зображення солярних знаків,поглиблень у формі долонь тощо. На території городища є і великий курганний могильник (насипи діаметром 5 м і висотою до1 м). Втім, це не все,  в цьому комплексі печер та скель є багато й інших цікавинок, що ведуть свою історію із глибини століть.

Археологічні розкопки дають повністю змогу відтворити цю фортецю-городище у найбільш наближеному вигляді. Тому створення єдиного комплексу дерев’яних наскальних укріплень повинно стати пріоритетним завданням у туристичній сфері для владних кіл Івано-Франківської області та України.

 

Порада для подорожуючих та туристів

 

Ця пам’ятка природи та історії знаходиться за 11 км на південний захід від міста Болехів, поблизу с. Бубнище.

«Скелі Довбуша» є популярним туристичним місцем. Унікальне за своїми формами та розташуванням нагромадження гігантських скель, каменів, що нагадують дивовижних істот, покраяне глибокими, темними ущелинами, ямами, потаємними ходами та стежками – все це приваблює відвідувачів.

«Скелі Довбуша» є відомим місцем і серед скелелазів. По скелям прокладено багато альпіністських маршрутів різних категорій складності. Там же регулярно проводяться змагання по альпінізму.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook