Чорний ліс – великий лісовий масив площею в 90000 га, який знаходиться на плато в межиріччі Інгула та Інгульця, на території Знам’янського та Олександрівського районів Кіровоградської області.
Чорний ліс є типовим лісостеповим рівнинним східноєвропейським ландшафтом. Він став притулком для раритетних дубових та грабово-дубових лісів. Трапляються угрупування береста та ясена.
В 1980 р. задля охорони цього рідкісного лісу було утворено Чорноліський ландшафтний заказник з площею – 3491 га. На цій території ростуть береза повисла, в’яз граблистий, граб, дуб звичайний, дуб черемшатий, клен гостролистий, клен польовий, а в підліску – бруслина бородавчаста, калина, ліщина. Рослинний світ: валеріана, в’язіль строкатий, копитняк європейський, медуниця, пролісок, суниця лісова, тюльпан дібровний, фіалка лісова, хохлатка біла, хохлатка рожева, цибуля ведмежа та ін. Всі вони ростуть на різноманітних чорноліських ґрунтах: болотних, лучно-болотних, лучно-чорноземних, реградованих, темно-сірих опідзолених, чорноземно-лучних та чорноземних опідзолених. ІЗ флори лісового масиву: 12 видів занесені до Червоної книги України, 20 вважаються рідкісними регіональними та 6 типів фітоценозів є в переліку Зеленої книги України. Фауна Чорного лісу містить багато рідкісних та типових видів: з ссавців – білка, борсук, дикий кабан, заєць-русак, єнотовидний собака, козуля, куниця, лисиця, лось, плямистий олень, а з птахів – балабан, голуб-синяк, канюк степовий, куріпка сіра, червоний шуліка та ін. 25 видів тварин занесені до Червоної книги України, а 118 видів – під охороною Бернської конвенції.
Головною «перлиною» Чорного лісу унікальне болото-озеро, яке є найпівденнішим сфагновим болотом в Україні. Воно має таку саму назву як і ліс та розташоване на межиріччі Інгульця й Тясмина. Центральним водоймою болота є озеро Берестувате. Болото й озеро виникло в льодовиковий та післяльодовиковий періоди внаслідок накопичення талої води. Площа цього місця – 16 га.
З 1975 р. це болото-озеро має статус гідрологічної пам’ятки природи з площею – 2 га. В середині болота трапляються плаваючі острови – сплавини, на яких перебувають верба, геліптерис, очерет, сфагнум та ін. По краям болота зростають береза пухнаста, верба попеляста, вільха клейка. На півдні болота представлені мускарин, різні види мохів, осока роздута,пухівка струнка, росичка. Цікавим фактом є те, що в озері Берестувате є лише один вид риби, а саме карась золотистий. Загалом, науковці вважають це болото-озеро одним із ареалів поширення рідкісної реліктової флори, що дійшла до нас з льодовикового періоду.
Чорний ліс має також важливе історичне значення. У ХІІІ ст.. він перебував у володіннях Запорізької Січі, а потім – у Нової Сербії. Цей ліс був місцем формування гайдамацьких ватаг, які нападали на маєтки польських шляхтичів та магнатів. А в часи Української революції 1917–1922 рр. тут функціонувала повстанська республіка.
Але головну загальнонаціональну історичну цінність цієї місцевості становлять кургани доби бронзи (ІІІ-ІІ тис. до н. е.), городищ та земляних валів племен Чорноліської археологічної культури (VІІІ ст. до н.е.). Якраз від Чорного лісу і була названа ця археологічна культура «Чорноліською». Саме чорноліське городище було віднайдено в 1949 р. експедицією під керівництвом академіка О.І. Тереножкіна.
На даний момент, цей стародавній ліс потсійно зазнає утисків з боку людей. В 2012 р. розгорівся скандал стосовно вирубки з дозволу місцевої адміністрації 100 метрів лісу для будівництва автодороги в обхід м. Знам’янка. Кіровоградська ОДА пояснила це економічною вигодою та тим, що юридично така ділянка лісу не підпадала під придоохороннну територію. На жаль, часто фінансова сторона перемагає екологічну складову, але треба пам’ятати, що та не повинно бути.
Залишити коментар