Сонячне затемнення в Київській обсерваторії

Сонячне затемнення в Київській обсерваторії

А Ви вже вирішили, де будете спостерігати за сонячним затемненням 20 березня 2015 р.?

Як відомо саме завтра в Києві з 12:00 до 12:20 можна буде спостерігати найактивнішу фазу сонячного затемнення. Небесне світило буде сховане на 52 %.

Місцем, де буде цікаво спостерігати за сонячним затемненням, астрономічна обсерваторія Київського національного університету імені Тараса Шевченка, яка створена 170 років тому.

1834 року був заснований Університет Святого Володимира, за його програмою вивчалась і астрономія. Тому для студентів збудували обсерваторію. Першим завідувачем кафедри астрономії в 1837 році був призначений професор Василь Федоров. Спочатку університет знімав приміщення на Печерську, і там для обсерваторії облаштували невелику тимчасову споруду. Але незабаром за проектом відомого петербурзького архітектора Вікентія Беретті був побудований величезний «червоний корпус», який в даний час належить Київському національному університету імені Тараса Шевченка.

Так виглядатиме сонце з Києва. (1) - початок затемнення, (4) - його кінець
image-6836

Так виглядатиме сонце з Києва. (1) – початок затемнення, (4) – його кінець

Той же Беретті разом з професором Федоровим працював над розробкою проекту капітальної астрономічної обсерваторії при університеті. Розглянувши і відкинувши ряд варіантів її розташування, вони, врешті-решт, зупинили вибір на пагорбі біля історичної місцевості Кудрявець. Тоді це була північна околиця Києва, мало забудована і заселена. Такі умови сприяли зручному спостереженню за зірками, тим більше обраний пагорб був однією з домінуючих висот у київському рельєфі. У 1838 році був підготовлений перший варіант проекту, витриманий в кілька незвичній для Києва стилістиці неоготики. Надалі архітектор замінив стильове рішення на поширений тоді класицизм. Після отримання всіх погоджень в 1842 році був закладений комплекс обсерваторії. Кошторис будівництва становив чималу суму – 27 тисяч срібних рублів.

На жаль, в тому ж 1842 р. Вікентій Беретті помер і керувати будівництвом став його син Олександр Беретті . В 1845 р. обсерваторія почала повноцінно функціонувати.

З тих пір на Обсерваторній гірці, як стали називати пагорб, розташований видатний науковий центр. Київська астрономічна школа отримала широку популярність завдяки її видатним представникам, серед яких Роберт Фогель, Сергій Чорний, Сергій Всесвятський, Олександр Богородський та ін.

Сонячне затемнення
image-6837

Сонячне затемнення

Сьогодні, незважаючи на щільну забудову центральної частини Києва, обсерваторія отримала статус об’єкта культурної спадщини. А астрономічна школа й надалі продовжує функціонувати. Вона відкрита для відвідувачів, що прагнуть дізнаватися про космічні таємниці. Тут систематично влаштовуються екскурсії, діє безкоштовний лекторій з різних питань, пов’язаних з дослідженнями небесних тіл, історією астрономії, розвитком космонавтики тощо.

Тож 20 березня за сонячним затемненням можна буде спостерігати з Київської обсерваторії. Якщо погода буде безхмарною, для всіх бажаючих з 10:30 до 13:30 будуть проводитись екскурсії з телескопами та коментарями вчених.

В будь якому разі, спостерігаючи за сонцем, використовуйте темне скло чи спеціальні фільтри. А про свої враження від цього астрономічного явища діліться з нами в коментарях або соціальних мережах!

Адреса: м. Київ, вул. Обсерваторна, 3

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook