Домініканський собор у Львові

Домініканський собор у Львові

Місто Львів – українська казка, загадкова та прекрасна. Місто,  в якому пахне старовиною,  в якому просто бродити вуличками, це вже щастя, адже кожен будиночок може розказати свою неповторну історію, виплекану роками.

Що вже казати про вражаюче потужні пам’ятки мистецтва, такі як Домініканський собор, нині греко-католицька церква Святої Євхаристії? Хто хоч раз бачив його, не може забути велич громаддя храму, його пізньобарокову оздобу і промінчики, що грають між вітражними візерунками.

Гальшка Острозька (1539 - 1582)
image-4925

Гальшка Острозька (1539 – 1582)

Монастир збудували у XIII столітті за ініціативи угорської принцеси Констанції – дружини князя Лева Даниловича. Адже вона сповідувала католицтво. У XV – XVIII столітті костел перебудували в стилі готики.

Всі львів’яни знають драматичну історію, що сталась в соборі 1559 року. Тут розгорілась війна за наречену – найбагатшу дівчину в Речі Посполитій Гальшку Острозьку. ЇЇ руки артилерією та військовими маневрами домагався магнат Лукаш Ґурка. Гальшка з роду Острозьких переховувалась за стінами Домініканського монастиря. На час цієї маленької війни завмерло життя міста, припинилась торгівля. Проте Лукаш перетяв водогін, що вів у монастир, і Гальшка мала здатись.

1784 року собор був перебудований. Автором проекту став австрійський генерал Ян де Вітт. До нашого часу в соборі зберігся готичний надгробок XVI століття.

А найцінніший надгробок належав графині Дунін-Борковській (1816, скульптор Бертель Торвальдсен). В 1824 році встановлено пам’ятник губернатору Гауеру, 1880 – польському художнику Артуру Ґротґеру.

В радянський час храм, як і варто було очікувати, не працював, в ньому був склад. А з 1970 року Музей релігії та атеїзму, під куполом був підвішений маятник Фуко. Тут же був кінолекторій, де сповідували атеїзм.

В 1990-ті роки собор став діючим католицьким храмом Святої Євхаристії.

Невідомі факти про Домініканський монастир і костел:

  1. Вперше про собор написав львівський хроніст XVII ст. Бартоломей Зіморович у 1270 р., саме тоді разом з принцесою Констанцією до Львова приїхали ченці домініканського ордену.
  2. В 1674 році монастир мав у своєму володінні 11 сіл, що приносили прибуток.
  3. У 1818 році тут діяла німецька школа, яка і до сьогодні діє як школа № 8. В ній вчились Маркіян Шашкевич, Каспар Вайґель, Станіслав Лем.
  4. У 1946 році ченці-домініканці вивезли бібліотеку монастиря до Гданська.

Адреса: м. Львів, пл. Музейна, 1

Координати: 49°50’33.76”N, 24°2’2.26”E

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook