Фортеця Тустань в селі Урич

Фортеця Тустань в селі Урич

Уричські скелі мають давню історію. Залишки фортечних стін, вирубані в камені пази, печери, коридори, колодязь нагадують про те, що раніше тут була фортеця Тустань. Історія Тустані досі вкрита таємницями – замок був зруйнований в Середньовіччі. А серед місцевих жителів побутують легенди про підземні ходи та скарби…

Давні русичі мали в цьому місці скельний оборонний комплекс, пограничну фортецю та митний пункт. Історики так й інтерпретують назву: «Ту стань!» Перші укріплення на скелі зводили ще білі хорвати в IX ст. Пізніше фортецю використовували руські та галицькі князі. Після 1340 року замок був зруйновний монголо-татарами, але знову відбудований польським королем Казимиром Великим для налагодження експорту солі з Дрогобича. В XVI ст. фортеця зникла з історичних скрижалів.

Першим туристом, що ходив цими шляхами був письменник Іван Франко. 1884 року він разом з групою студентів подолав шлях від Борислава через Східницю, Урич, Корчин та далі для дослідження гуцульського побуту.

30 червня 1912 року серед тустанських скель збиралась українська молодь, що відкрила тут меморіальні дошки Т. Шевченку, М. Шашкевичу, І. Франку. А на скелі висікли слова Кобзаря: «Вставайте, кайдани порвіте!»

В західній групі скель, яка має назву Гострий камінь, знайдені залишки колодязя.

Ще однією історичною віхою цієї місцевості стала діяльність ОУН – в 1943 – 1945 рр. на горі Ковбурі діяла націоналістична підпільна радіостанція «Афродита». Згодом диктор цього радіо Альберт Газенбрукс, бельгієць за національністю, був засуджений до 8 років таборів.

В 1994 році ту був створений Державний історико-культурний заповідник «Тустань».

Адреса музею: Львівська обл., Сколівський р-н, с. Урич

Координати: 49°11’28”N, 23°24’34”E

Графік роботи: з 10.00 до 18.00 (в квітні – жовтні), з 09.30 до 17.00 (в листопаді – березні)

Вартість квитка: 20 грн.

Доїхати до Тустані можна автомобілем зі Львова (110 км), автобусом чи потягом зі Стрия, Східниці, Трускавця.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook