Італійський Дворик

Італійський Дворик

Однією з найпрекрасніших і романтичніших прикрас центральної частини старого Львова є унікальний пам’ятник архітектури епохи Відродження будинок №6, що знаходиться на площі Ринок. Варто відмітити, що ця будівля — одна з небагатьох, що збереглися в Україні з періоду розквіту епохи Відродження. Досі багато хто з львів’ян називає його Національним музеєм імені Яна III, який був урочисто відкритий 12 вересня 1908 року. Проте, ми дуже рано забігаємо вперед. Давайте трохи повернемося в минуле.

Стара листівка, присвячена Італійському дворику
image-7798

Стара листівка, присвячена Італійському дворику

Отже, повернувшись в далеке, XVI століття, згідно з архівами, що збереглися, ми дізнаємося, що ще у кінці 70-х років на ділянці, яку нині займає будинок №6, стояли два будинки. У 1569 році у Львів з Молдавії приїхав грецький виноторговець з Кріта, Костянтин Корнякт. У Молдавії він займав досить значиму посаду — голова митної служби, окрім цього він ще і торгував вином. Достовірно невідомі причини, що спонукали його переїхати у Львів, в якості однієї з версій, можна допустити, що це було викликано неспокійним внутрішнім політичним станом Молдавії у той час.

Будучи боярином зі знатного стану, маючи знання східних мов і прекрасну політичну і економічну ерудицію, Корнякт виявився просто незамінною людиною для Львова. В ті часи взаємовідносини з Туреччиною і Кримом були для Польщі найважливішими питаннями, від рішення яких залежала не лише економіка, але і безпека держави. Маючи безліч корисних зв’язків і знайомств на державному рівні, Корнякт стає особистим секретарем короля Сигизмунда II Августа, і незабаром зміг добитися таких успіхів у вирішенні гострих і слизьких питань зі Сходом, що в 1571 році король дарував йому дворянський титул, а наступний король Польщі, Стефан Баторий, це дворянство підтвердив і спеціальним декретом дозволив Корнякту побудувати на Площі Ринок будинок з шістьма вікнами на фасаді — недосяжна мрія львівської знаті на той час.

Італійський дворик (4)
image-7799
Корнякт купує два будинки, що стоять поруч, дає вказівку їх знести і на цьому місці зводить новий будинок, архітектором якого був Петро з Барбони. Купівля будинків, їх знос і проектування нової будівлі припало на 1580 рік. Зведена будівля була дуже красивою і гармонійно вписувалася у вигляд старої Площі Ринок, доповнюючи і прикрашаючи її. Спочатку входом до будинку служив пишний, багатоколонний портал, який доходив до середини нинішнього тротуару, а сама родзинка будинку знаходилася у його дворі — дивовижний двір, названий Італійським двориком, хоча, у нього є і інша, близька за змістом назва — Венеціанський дворик.

Варто відмітити, що єдиний будинок з подібним двориком був побудований лише через 300 років — це колишній царський палац, розташований в Криму, в Лівадії. Спорудження його було закінчене в 1888 році.

Перше, що вражає при вході в Італійський дворик — це ілюзія об’єму і додаткового простору, що оточує спостерігача. Дворик сполучений по периметру трьома рядами сп

Італійський дворик (3)
image-7800
іввимірних арочних лоджій, форма яких напрочуд пропорційна і гармонійна. Можна з впевненістю стверджувати, що архітекторові вдалося ідеально утілити в камені основну ідею усієї епохи Відродження — в самому центрі світу знаходиться людина. Італійський дворик був місцем відпочинку, тут було тихо і затишно, шум з торгової площі сюди не потрапляв.

Італійський дворик схожий на типові дворики Риму і Флоренції. Тому зовсім не дивно, що в XVII столітті у ньому ставили п’єси Шекспіра. Зараз на території Італійського дворика проводяться джазові і класичні концерти, а в теплу погоду в нім можна посидіти в затишному кафе і випити чашку ароматної львівської кави.

Адреса Італійського дворика :

Львів, Площа Ринок, 6

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook