Палац Бадені в Буську

Палац Бадені в Буську

Казимир Фелікс Бадені
image-6895

Казимир Фелікс Бадені

Палац Бадені – це згадка про славетне минуле графів Бадені, які колись займали панівне положення в Галичині ХІХ ст.

Цей палац – резиденція графа Казимира Фелікса Бадені, який разом зі своїм братом Станіславом, були відомими місцевими польськими громадськими та політичними діячами, меценатами та підприємцями (мали пивоварню тощо).

Цей колись величний палац знаходиться в старовинному м. Буськ на Львівщині. Він збудований в 1810 р. в стилі класицизму. Першими власниками його були Мієри, які з другої половини ХVІІІ ст. володіли навколишніми землями. В 1819 р. Войцех Мієр та його дружина-австріячка Кароліна Вайссенфольф продали маєток в Буську, купивши натомість інший в Лежайську. З часом буський маєток купив Фелікс Мієр, двоюрідний брат Войцеха. Він його передав у спадок своєму сину Хенріку, а той у свою чергу дружині – львівській акторці Анні Вієрер. Саме після неї замок перейшов у спадок до племінників її чоловіка – братів Бадені, синів Цецилії Мієр. Сталося це вже в 1876 р. Тоді ще ніхто і не міг знати, що новий власник палацу Казимир Бадені стане пізніше намісником Галичани, прем’єром та міністром внутрішніх справ Австро-Угорської імперії, людино, від якої залежатиме доля багатьох. Граф тут бував часто. Хоча найбільше вже в похилому віці. Він також дещо розбудував палац, поєднуючи стилі класицизму та неоренесансну. Та й самому м. Буськ Казимир Бадені зробив багато. Не дивно, що саме палац Бадені – це символ цього  маленького містечка на Львівщині. Після смерті Казимир родинне гніздо успадкував його сини Людвіг Юзеф Бадені, який помер в 1916 р. Після цього дружина Людвіга шведка Алісія Елізабет Анкаркрон успадкувала всі маєтності свого чоловіка. Однак в 1920 р. вона вийшла вдруге заміж за князя Карла Ольбрахта Габсбурга-Лотарингського, який служив полковником у польському війську. Наступним володарем палацу став син князя Карла від першого шлюбу – Казимир Станіслав Бадені, який належав до ордену домініканців. (Від автора! Досить цікаві перестановки в успадкуванні палацу Бадені. На сайтах про це зазвичай досить мало інформації!!! Та й то представлені відомості – часто досить суперечливі!) 1939 р. приніс радянську владу наці землі. Власники буського маєтку змушені були втікати.

25 травня 1961 р. перейшов на баланс Міністерства оборони СРСР. В самому палаці (як у казармі) дислокувалася військова частина стратегічного зв’язку. Головне, що військові палац не зруйнували, а навпаки підтримували його в більш-менш гарному стані. 25 травня 2004 р. військову частину розформували, але покинута резиденція графів Бадені так і залишилася на балансі Міноборони України. І почалося як завжди – запустіння та повільне руйнування шедевра архітектури… Цієї сумної долі для цієї пам’ятки активісти намагаються уникнути. Вони ведуть переговори з різними державними органами, щоб віддати споруду громаді або відомствам зі сфери культури та туризму. Є ідеї там зробити музей або готелі. В будь-якому випадку це врятувало б будівлю від занепаду. Однак поки все глухо з цим.

Тепер поговоримо про вигляд та окраси палацу.

Палац Бадені – двоповерховий з багатьма кімнатами. Портик прикрашає центр головного фасаду, а псевдо ризаліти, довгі балкони, кам’яні вази на балюстрадах оздоблюють тильний фасад. Експерти говорять про скромність оздоблення цієї споруди.

Палац стоїть в мальовничій місцевості, на пагорбі, що розташований в центрі Буська. Головний вхід палацу межує з вулицею Петрушевича, ліва сторона будівлі – р. Західний Буг, інші дві сторони – з ровом та схилом пагорба, що поблизу міського парку імені І. Франка.

 

Для туристів та подорожуючих

Місто Буськ багате на історичні пам’ятки. Тут є дерев’яні церкви, костели, синагоги, прекрасні парки та багато іншого цікавого та визначного. Побачити це треба неодмінно. Не забуваймо, що і сам Буськ – батьківщина багатьох видатних постатей в історії України. І найбільш відома серед них – президент Західноукраїнської Народної Республіки Євген Петрушевич.

Дорога. Буськ розташований на трасі Київ–Чоп, відстань десь 50 км від Львова. Тому сюди можна добратися будь-яким рейсовим автобусом, що прямує зі Львова в напрямку Буська. А від зупинки ще 1 км пішки до центру міста.

Координати міста: 49°58′06″ пн. ш.24°36′30″ сх. д.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook