Первомайськ – райцентр в Миколаївській області з населенням 67 тис. чол. До початку ХХ ст. це було три окремі містечка – Богопіль, Ольвіопіль, Голта, які знаходились в різних державах – Московії, Польщі та Туреччини.
Ще у 1676 році гетьман І. Самойлович заклав тут укріплення – восьмикутну фортецю Орлик. 1769 року це поселення захопила кримська армія хана Гірея, а з 1781 – турки створили тут Ольвіопіль.
Голта на правому турецькому березі заснована 1762 року і приєднана до Російської імперії.
У 1830-х роках Болеслав Потоцький відкрив у місті повітове училище для дворян.
Власне Богопіль заснований 1750 рік Річчю Посполитою, перетворившись відразу на ремісничо-торгівельний центр. Більше половини населення сповідували іудаїзм.
З часу заснування і до 1853 року Богопіль належав шляхетському роду Потоцьких, а після них – барону фон Нолькену.
У 1919 році місто стало називатись Первомайськ і увійшло до складу Миколаївської області.
Наразі родовий маєток Потоцьких в Первомайську не зберігся. Проте варто відвідати історичну частину міста, поблукати поміж будиночками минулого століття, помилуватись на мости через р. Буг, Покровську церкву та сходити в місцевий Краєзнавчий музей.
Їхати до Первомайська радимо з Миколаєва рейсовими автобусами.
Координати: 48°02′38″ пн. ш. 30°51′00″ сх. д.
Залишити коментар