Вилкове – «Українська Венеція»

Вилкове – «Українська Венеція»

Місто Вилкове розташоване в Кілійському районі Одеської області, в українській частині дельти Дунаю, біля морі на кордоні з Румунією. Це місце злиття вод Дунаю та Чорного моря. Площа міста – бл. 460 га, а населення станом на 2001 р.– 9, 3 тис. жителів.

Герб м. Вилкове
image-1302

Герб м. Вилкове

Засноване воно було в 1746 р. як поселення Липованське (липовани – невелика релігійна група старообрядців, яка оселилася на території Добруджі, Молдавського князівства та східної Волощини та офіційно переслідувалася російською владою), а з 1762 р. – отримало статус міста. Це місто відоме також як «Українська Венеція» завдяки численним каналам, проритим вздовж вулиць. Поблизу міста розташований Дунайський біосферний заповідник, який був створений в 1998 р. на базі природного заповідника «Дунайські плавні».

Тривалий час , майже до 60-х рр. ХХ ст. човен був більш звичайним засобом пересування ніж той самий автомобіль. Однак, останнім часом багато каналів (їх місцеві називають «єриками») обміліло, а деякі засипані повністю. Система «єриків» влаштована так, що «єрики» сполучають подовжньо-поперечною сіткою два рукави Дунаю. А перекриття одного ж «єрика» веде до обміління всіх з’єднаних каналів. Втім поплавати по місту можна, але в старій частині Вилкове. В місті також багато островів, подекуди на яких живуть люди, які принципово відмовилися від принад цивілізації: газу, електрики та ін. Точну кількість островів місцеві жителі навряд чи скажуть.

Цікаве місто і тим, що в деякій його частині живуть і досі старовіри (липовани) – нащадки тих, хто колись заснував це поселення. Вони досі дотримуються своїх старих традицій, носять бороди та сорочки навипуск, підв’язані паском. Саме у цьому місті живе найбільша в Україні група липован. Вилкове має 6 церков: 2 «липованські», 1 православна УПЦ МП та 3 протестантські. Місто за національним складом – багатонаціональне, але більшість все ж складають росіяни-липовани та українці.

Вилкове, 1962 р.
image-1303

Вилкове, 1962 р.

         Вилкове славиться як місто рибаків та виноробів.

Так як місто стоїть на воді, то земля вся тут наносна. Велика ж частина городів знаходиться на островах, куди добираються на човнах. Добривами на своїх городах місцеві жителі не користуються. Замість них вони використовують висушений мул, який є дуже родючим. Городяни вирощують виноград, полуницю, яблука, груші та ін. Дуже гордяться місцеві своїм виноградом «Новаком» – унікальним сортом, що зростав на мулі та воді. З нього виготовляють дуже колоритне вино, аналогів якого не має у світі.

Одним із заробітків місцевих є збирання очерету, який експортується до Європи для виготовлення екологічно чистих, теплих, модних та дорогих європейських дахів.

Втім, основною сферою зайнятості жителів “Української Венеції”  є рибальство. Жителі Вилкове – природжені рибаки, які ловлять рибу виїжджаючи на Дунай, на острови чи в Чорне море. В кожній сімї є рибак. Відповідно і свята у цьому місті відрізняються від звичайних по Україні: День рибака, День річкового флоту, День військово-морського флоту та День торговельно-морського флоту.

 

Для туристів та подорожуючих

 

Вилкове – останній населений пункт на узбережжі Дунаю перед його впадінням в Чорне море. Найближчий пляж знаходиться на узбережжі Чорного моря в районі с. Приморське, в самому ж Вилкове пляжів нема (дістатися туди можна на маршрутці). Відстань до Одеси автошляхами – 227 км. Від Києва до Вилкове – 680 км, від Львова – 980, від Донецька – 940 км. У Вилкове знаходиться автостанція, з якої здійснюються прямі рейси в Кілію, Одесу, Ізмаїл, Київ, Херсон, Білгород-Дністровський.

У місті є як офіційні, так і приватні екскурсії, тому помандрувати на човні, милуючись красою «Української Венеції» завжди можна, а навіть треба. Обов’язково треба покуштувати місцевий виноград «Новак» та випити виготовлене з нього вино, яке має ніжний смак та високий градус. Ще можна поїхати на Дунай, де вам покажуть «нульовий кілометр» – місце впадіння Дунаю в Чорне море. А також ви можете побачити та замилуватися природою Дунайського біосферного заповідника. Проблем, де переночувати у вас також не може виникнути. А серед делікатесів на обід чи на вечерю вам обов’язково треба попробувати страви з риби, виготовлені по особливим рецептам.

Поділитись

Схожі записи

Один коментар

  1. Сашко

    Чер 2, 2017 в15:20

    Був там – джуе сподобалось!

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook