Гора Пивиха – це ізольований пагорб заввишки 168 м, який є найвищою придніпровською точкою Лівобережної України. Це підвищення розташоване на лівому березі Дніпра, поблизу с. Градизьк Глобинського району Полтавської області. Ця пам’ятка природи утворилася в результаті насуву льодовика дніпровського зледеніння. І
З 1969 р. отримала статус ландшафтного заказника місцевого значення з площею – 165,2 га. Ця гора – місце зберігання унікального ландшафту Лісостепу. Пивиха – дуже важлива як геологічна пам’ятка, адже у її відслоненнях наявні глина, кристалічний гіпс, мергель, пісок, а також трьохметровий шар рідкісної породи вапняку – блакитного мергелю. Пивиха – єдине місце в Україні виходу блакитного мергелю на поверхню з денним світлом. В обривах «гори» знайдено залишки рослин і тварин льодовикового періоду. Це корали, молюски, морські їжаки та фрагменти кісток великих ссавців: мамонтів. Північних оленів, шерстистих носорогів.
Пивиха має цікаву та давню історію. Колись на горі існувало поселення Романа Михайловича Пива, яке належало руським боярам Пивам. В 1489 р. Король Польщі Казимир ІV передав місцевість навколо гори Пивиха Київському Пустинно-Миколаївському монастирю. Ченці останнього заснували тут Миколаївську церкву, яку неодноразово руйнували набіги татарів. Але храм постійно відновлювали і з часом він став Пивгородським Миколаївським монастирем, на території якого були зведені дві церкви, келії для ченців, вітряки та кілька дерев’яних та кам’яних будівель. В 17 ст. монастир-фортеця вже був значним релігійним і політичним центром, який боровся з впливами уніатства та відмітився у подіях козацького повстання під керівництвом П. Павлюка та у Національно-визвольній війні українського народу під проводом Б. Хмельницького. В 1774 р. після пожежі, яка знищила всі дерев’яні будівлі був споруджений Михайлівський кам’яний собор. Втім, вже в 1786 р. цей собор перетворили приходську церкву, а пізніше – цвинтарну. Після розливу Кременчуцького водосховища в кін. 1960-х рр. Пивиха постійно руйнується хвилями цього водоймища. Кожен рік вода змиває від 10 до 7 метрів пагорба, який не захищає, навіть, дамба. На сьогодні під водами «Кременчуцького моря» опинилося вже біль ніж 600 метрів Пивихи. Часто на березі Дніпра можна знайти залишки давнього монастиря, який разом із брилами гори попадав під воду.
Для подорожуючих та туристів
Берега Пивихи – гарне місце відпочинку для багатьох бажаючих. Традиційно вважається, що блакитна та жовта глина з цієї гори має лікувальні цілющі властивості. Встановлено, що кожен з цих різновидів глини містить багато кремнію, але відрізняється за іншими показниками. Однак ці глини використовуються в косметології та при лікуванні більш ніж 30 хвороб. Офіційна медицина лікувальних властивостей не підтверджує, алей не спростовує. Але це не заважає місцевим жми елям наносити глину на свій організм, надіючись на її цілющий ефект.
Дорога – по трасі Київ –Золотоноша –Кременчуг, ви обов’язково знайдете с. Градизьк, з якого добратися до гори Пивиха не проблема.
Залишити коментар