Болото “Переброди”

Болото “Переброди”

Болото «Переброди» – це унікальний водно-болотний масив, який згідно з Рамсарською конвенцією з 2004 р.  має міжнародне значення. Особливість його в тому, що він єдиний в Україні, який зберіг свій первісний природний вигляд, куди ще не ступала нога людини.

Ці недоторканні угіддя знаходяться поблизу с. Переброди Дубровицького району Рівненської області недалеко від кордону з Білоруссю. Назва «переброди» пов’язана з тим, що із-за  дощів центральна частина цієї місцини стає непрохідною, що створює багато складнощів.

Площа болота «Переброди» – 13260 га, при цьому частина з них: болота – 58,3 % (7851,7 га), ліси – 39,6 % (5329,6 га), водоймища – 0,8 % (110,3 га). Ці первісні угіддя такі великі, що вони охоплюють територію Північного лісництва.

Для охорони цього унікального місця в 1984 р. був створений «Перебродівський заказник» який мав статус «державного значення». Його площа – 16530 га. В 2003 р. заказник став частиною Рівненського природного заповідника.

По структурі своїй ця місцевість є заболоченою низовиною, кристалічний фундамент якої лежить на глибині 200 м і перекривається льодовиками. Поклади торфу також присутні тут. Крім цього, раз на 10 років, коли відбуваються значні повені, більшість цієї місцевості покривається водою.

Взагалі Переброди характеризуються периферійно-оліготрофним ходом розвитку ( ліготрофи – мікроорганізми та рослини, що привикли жити в ґрунтах або водоймах з малим процентом поживних речовини, зокрема у болотах). Така характеристика є досить рідкісною  для України. На периферії  багато перехідних груп осоково-сфагнових боліт, на яких ростуть малопоширені рослини України: багнова та тонко кореневищна верба, а також представники Червоної книги України – верба чорнична, росичка проміжна, шейхцерія болотна.

Низинні болота, характерні  для Полісся, розташувалися у центральній частині болотно-водного масиву. Тут домінують осока омська та очерет звичайний. Типовими для цього місця є вербозілля звичайне, куничник сіруватий, смовдь болотяна. На ділянках, де менше води, домінують сфагнові мохи та осока пухнатоплода. На гривах та маленьких островцях у значній кількості присутні соснові ліси, вересові, зеленомохові ділянки з брусницею, орляком та чорницею, а також сфагнові угруповання. Південь та південний захід цього болота представлений вільховими лісами, серед яких ростуть комиш лісовий та очерет звичайний.

До рідкісних рослин масиву , крім зазначених, відносять: гудаєра повзуча, дифізіаструм Зейлера, мучниця (лікарьска рослина), пальчатокорінник мясочервоний, ситник бульбастий, шолудивник королівський. Загалом, тут ростуть 14 видів рослин з Червоної книги України, 2 – з Європейського Червоного списку, 20 – із списку, який під охороною на Рівненщині.

Цікавою та цінною є фауна болота «Переброди»: бобер річковий, борсук звичайний, кабан дикий, козуля, куниця лісова, лось, норка американська, сарна, собака єнотовидний. Полюють тут такі рідкісні хижаки як рись та вовк, занесені до Червоної книги України.

Серед птахів тут є баранець звичайний та великий, крижень, орябок, пастушок, погонич малий, тетерук, чирянка велика та мала. Трапляється очеретянка, що є в Європейському Червоному списку. До Червоної книги України занесені глушець (глухар), журавель сірий, змієїд, кульон великий, лелека чорний.

Із плазунів: веретільниця ламка, вуж звичайний, гадюка звичайна, черепаха болотна, ящірка живородна. Мешкає і мідянка, занесена до Червоної книги України. Із земноводних найбільше тут виділяють тритон гребінчастий.

 

Для туристів та подорожуючих

Болото «Переброди» – одне зі 100 чудес природи України. Краще туди людям не їхати, щоб це місце залишалося подовш недоторканним, таким,  яким його створила природа.

Перебродіський заказник, який охоплює болото «Переброди» знаходиться на схід від с. Переброди та на північ від с. Старе Село.

 

 

 

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook