Дуб-патріарх (Юзефинський дуб)

Дуб-патріарх (Юзефинський дуб)

Це раритетне дерево недавно вважалося найстарішим дубом України, оскільки йому було бл.1300 років. Він росте в урочищі «Юзефинська дача» на території Рокитнівського району Рівненської області поблизу сіл Березове та Глинне. Раніше, ще в ХVст. це урочище, де росте дуб, тривалий час належало найвідомішому та наймогутнішому роду литовських магнатів Радзивілів. Тому ця місцевість називалися не одне століття як «Радзивілівська пуща».

Юзефинський дуб або Дуб-патріарх
image-1953

Юзефинський дуб або Дуб-патріарх

Нині тут розташоване урочище «Юзефинська дача», яке є пам’яткою природизагальнодержавного значення. Ця заповідна територія з площею в 100 га була створена в 1975 р. якраз для охорони могутнього Дуба-патріарха. Крім нього тут оберігаються ще декілька інших древ, вік яких 300-400, а деяким, навіть, до 1000 років. Це переважно дуби, а також старі ялини та сосни, зокрема і екзотична сосна Веймутова. На підліску урочища ростуть кущі ліщини заввишки 7-8 м. Серед рослинності переважають брусниця, квасениця звичайна, копитняк європейський, маренка запашна, ожина, чорниці.

Часто зустрінеш в довідниках , що вік дуба – 1350 років, а обхват – 8, 4 м. Переповідають і місцеві перекази, про те що цей дуб-старожил спостерігав за походами київського князя Ігоря (у 945 р.) та княгині Ольги на землі древлян. Навіть доводили, що він має і пов’язану з цим назву «Дуб князя Ігоря». Дослідники ХХ ст.. підтвердили можливість цього, зокрема, визначивши вік дерева за фіктограмою в 1350 років. Однак, як показали останні дослідження, параметри дерева, в тому числі вікові, значно менші. Так, вік його –1000 років, обхват –7, 9 м, а висота – 27 м.

Визначенню віку сприяла, як не дивно, блискавка, яка неодноразово шкодила дубу. Удар блискавки, що відбувся 28 червня 1997 р., зрізав наймасивнішу гілку та сильно розколов кору дуба – це все дало змогу вченим-дендрологам визначити остаточно вік «старожила».

Не дивлячись на це, Дуб-патріарх був представлений на різних конкурсах та конференціях як найстаріший дуб України. Тепер вже відомо, що цей дуб не є найстарішим і за це звання борються кілька інших представників цього виду, зокрема, із Карпат.

Юзефинський дуб або Дуб-патріарх
image-1954

Юзефинський дуб або Дуб-патріарх

Нинішній стан дуба, що значно пошкоджений блискавками, бажає кращого. Втім, на ньому ще є дві зелені гілки, що не може не радувати. Для того , щоб врятувати це дерево-раритет потрібно терміново зробити і необхідні роботи по скріпленню стовбура та безпеці дерева.

Туристам та подорожуючим

Дуб-патріарх або Юзефинський дуб – одне зі 100 чудес природи України. Поїздка може бути цікава для тих, хто любить давню природу та побути наодинці з тисячолітнім велетнем. Кажуть, що роздумувати біля дуба-патріарха дуже корисно, він очищує душу.

Він росте недалеко від Юзефинського жіночого монастиря, за 15 км від кордону з Білоруссю. Дерево розташоване на виїзді із с. Глинне в сторону с. Березове. (недалеко від траси).

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook