Клеванський замок

Клеванський замок

Клеванський замок знаходиться на пагорбі над р. Стубла, на заході смт Клевань Рівненського району Рівненської області. Він входить до 100 чудесних замків, палаців та фортець України.

Клевань вперше згадується в письмових з джерелах під 1458 р. як володіння князя Михайла Васильовича Чарторийського. Втім ще в письмових актах від 5 лютого 1442 року є згадка про Чарторийського як «князя Клеванського». Згадки ж про місцеву фортецю вперше зустрічаються в документах під 1475 р.

В 1495 р. луцький староста, князь Федір Михайлович Чарторийський добудував наявну фортецю, оточив її кам’яними стінами та глибоким ровом, вода до якого бралася з р.Стубли. було споруджено дві муровані п’ятикутні вежі, так звані «пун тоне». Перша вежа  контролювали підходи до замку з боку річки, а друга – в’їзну браму. Обидві башти збережені. Товщина їх стін подекуди досягала до 3, 8 м. Існувала ще й третя вежа, але вона була з дерева та не дійшла до наших днів. Остаточно  будівництво замку закінчилось в 1561 р.

Науковці віднайшли опис замку за 1605 р. За ним головну оборонну роль відігравала західна вежа з міцним кам’яним бастіоном. Тоді як східна вежа використовувалася як арсенал (цейхгауз). З огляду на віддаленість від кордонів Речі Посполитої Клеванський замок швидко втрачав своє оборонне значення. Юрій Чарторийський перестав тут жити і влаштував в замку госпіталь.

А вже в 1632 р. його віддали єзуїтам, які утворили тут свою колегію. Вони були господарями споруди аж до 1773 р., коли за наказом австрійського імператора Йосипа було конфісковано все майно єзуїтів. Після цього до початку ХІХ ст. замок пустував. У 1817 р. князь Костянтин Чарторийський перебудував замок та відкрив у ньому польську гімназію. Було розібрано східний мур, а на місці нього побудовано два флігелі гімназії. Втім в 1831 р. після польського повстання російське самодержавство в ліквідувало цю гімназію. Причина була в активній участі гімназистів в цьому повстанні. В 1832 р. тут з’явилося училище, однак в 1834 р. його перевели до м. Луцьк. Водночас з Луцька перевели до Клеванського замку місцеву гімназію. Але це було ненадовго. В 1836 р. за проханням князя Любомирського гімназію перевели до м. Рівне. Тоді ж замок знову став пусткою. В 1842 р.  його все ж купило удільне відомство, а 13 липня 1878 р. тут розмістилося духовне училище, переведене з Дерманя. Воно тут розташовувалось до 1915 р. Замок сильно постраждав під час Першої Світової війни. В 1916-1917 рр. тут перебував ветеринарний евакуаційний пункт 11 армії Південно-Західного фронту.

Вид на Клеванський замок. Худ. Наполеон Орда, ХІХ ст.
image-3072

Вид на Клеванський замок. Худ. Наполеон Орда, ХІХ ст.

В 1918-1925 рр. пусті приміщення  замку зайняли  люди, які втратили свої домівки під час військових дій. З 1925-1935 рр. тут функціонує семикласна школа. Проте в 1935 р. школу перекидають у новозбудоване приміщення, а в замку розміщують школу-інтернат для дітей-сиріт.

В 1939-1953 рр. тут в різні часи розміщувалися і загони НКВС, і каральні органи німецької окупаційної влади.

З 1953 по 1988 рр. тут розмішувалися в різні роки школа механізації (пізніше вона стала сільським професійно технічним училищем № 3) та лікувально-трудовий профілакторій.

З 1988 р. замок в котре за свою історію спорожнів. Нині він активно продовжує руйнуватися, а його приміщення ніяк не використовуюся.

В 2005 р. його передали у довгострокову оренду фірмі з Рівного «Інвестжитлобуд». Та обіцяла відродити замок. Зокрема, зробивши готель. Однак нічого виконано не було і через кілька років контракт з нею розірвали. Громадськість обурена бездіяльністю влади стосовно того, що Клеванський замок з кожним роком все більше руйнується. Хоча він за своїм потенціалом може стати важливим туристичним об’єктом.

До нашого часу дійшли дві напівзруйновані башти, з яких краще збережена східна, цегляний віадук над ровом, будівлі колишнього духовного училища, що мають два та три поверхи.

Клеванський замок відоме як місце закоханих

Є легенда за якою, на весілля закоханих Оксани та Василя прибув князь Чарторийський. За старими тодішніми звичаями він як князь почав домагатися права першої шлюбної ночі від нареченої. Проте хоробра дівчина, будучи вірною, Василеві, відмовила Чарторийському. У гніві своєму він наказав зв’язати пару та живими замурувати в стінах його Клеванського замку. За цієї легендою О.Зворотній навіть написав п’єсу «Таємниці Клеванського замку».

Для туристів та подорожуючих

Ця пам’ятка потребує уваги та допомоги громадськості й влади. Побачити цей замок потрібно, хоча б тому, що він з кожним роком руйнується все більше. Треба докладати різних зусиль, щоб популяризувати інформацію про цей замок. Можливо, в один прекрасний день, знайдеться той, хто дійсно врятує його.

Для туристів може бути цікавим сама Клевань з її історіє та архітектурою. А також знаменитий Тунель кохання, що знаходиться поблизу смт.

Адреса замку: смт Клевань, вул. Госпітальна.

Координати: 50°44’32”N, 25°58’0”E

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook