Михайлівська цілина

Михайлівська цілина

Михайлівська цілина – степовий масив, що розташований на вододілі річок Груні та Сули в Лебединському районі Сумської області. З 2009 р. має статус природного заповідника, а до того Михайлівська цілина була філією Українського державного степового природного заповідника, куди ввійшла ще в 1961 р. Свою ж історію заповідник «Михайлівська цілина» веде з 1928 р., коли він був заснований з площею в 202, 48 га та в статусі «місцевого значення». В часи ж Російської імперії ці землі належали поміщикам Капністам, які віддали луги під випасання своїх коней.

Дорога на Михайлівську цілину
image-1565

Дорога на Михайлівську цілину

 Нинішня площа заповідника «Михайлівська цілина» – 882,9 га. Він був створений з метою охорони та збереження єдиної на Україні ділянки типового лугового степу, а також унікальних лісових та водно-болотяних природних комплексів Українського Полісся. Раніше луговий степ був досить поширений в лісостепу України, однак з часом він був розорений і зберігся тільки тут.

Заповідник має найпотужніший у світі шар чорноземів товщиною до 3 м. Тому не дивно, що рослинний світ «цілини» досить різноманітний. Всього зареєстровано тут 493 видів рослин, притаманних для південних та північних степів. Найбільш поширеними в цій місцевості є різнотравнево-тирсові та різнотравнево-типчаково-тирсові рослинні угруповання, які ростуть на сході та південному сході заповідника. В цій «цілині» розповсюджені дзвоники, широколисті злаки (куничник, пирій, стоколос безостий) та ін. Часто трапляються звичні для українців: волошка, льон, ромашка, а бувають і рідкісні рослини: анемона лісова, астрагал, брандучка, голубчик боровий, горицвіт весняний, дельфіній клиноподібний, ковила, півники угорські, сон широколистий, чин панонський, шавлія (лучна та поникла), шолудивник степовий та ін. Аж 13 видів рослин та грибів заповідника – занесені в «Червону книгу України». Озера та болота, які часто заливають дощі – також присутні на території заповідника.

За вдяки природоохоронному режиму флора Михайлівської цілини значно збільшилася. Вовк, заєць русак, кабан, косуля, лисиця руда, лось, дикі кози (сарни), дрібні гризуни та птахи – всі вони населяють цей регіон.

 

Для туристів та подорожуючих

«Михайлівська цілина» розташована на північний захід від с. Жовтневого. Це унікальний край, природа якого заворожує. Втім цей край є «нагадуванням» людям, що їхня діяльність повинна мати свої межі, якщо вони хочуть бачити таку красу, якої вже не залишилося в нашому світі.

 

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook