Садиба Суханових-Сумовських – це одна з найбільш красивих будівель м. Суми. Звів цю двоповерхову споруду-палац в 1895 р. місцевий підприємець та меценат М.О. Суханов, представник однієї із найбагатших сімей Сумщини.
Історія цієї будівлі така.
Початок 90-х рр. ХІХ ст. Сумський купець другої гільдії М. Суханов на перетині вулиць Думської (нинішня Першотравнева) та Петропавловської розпочинає будівництво власної садиби. За планом вона складається з трьох споруд: головного двоповерхового будинку з різними архітектурними прикрасами, контори з підвалом та службової будівлі. Головний будинок поєднувався підземним ходом з конторою, мансарда якої виконана у стилі неоренесансну. По суті головна споруда була своєрідним палацом з різними прикрасами:пілястрами коринфського ордеру, напівколонами, гірляндами,картушами, рослинними орнаментами, модульйонами тощо. Милували очі містян вікна споруди, які оформили мандриками та замками в арочних прорізах (що мали вигляд голову лева). Балкони з балясинами також красиво вписувалися у це все.
Власники дуже піклувалися про власну садибу. Її навіть обладнали електричним освітленням та іншими новинками сучасного прогресу. Але незабаром Суханови продали цей маєток І.О. Сумовському, директору товариства Білгород-Сумської залізної дороги.
Після Жовтневого перевороту садиба стала осередком для Сумського штабу Червоної армії. А за радянського панування в цих спорудах розміщувалися міський комітет Комуністичної партії і дитячий садок з дитячим майданчиком.
Так тривало до 90-х рр. ХХ ст. Тоді приміщення контори почали здавати під офіси різним організаціям та фірмам.
Сучасний стан.
Садиба збережена в гарному стані. На сьогодні в цій садибі знаходяться Академія банківської справи, Інститут прикладної фізики НАН України, підрозділ УБОЗу. Про колишніх фундаторів садиби говорить експозиція «Суханови в Сумах», що розміщена в бібліотеці Академії банківської справи. Виставка розповідає про життя та меценатську діяльність Суханових.
Цікаво, що в двоповерховій головній будівлі було віднайдено картини відомих художників. Колись їх заховав Оскар Генсен, син останньої господарки маєтку, що таким чином хотів уберегти ці витвори мистецтва від військових лихоліть, в яких опинилася Російська імперія. Зараз це все зберігається в Сумському обласному художньому музеї.
Вищевказаний підземний хід дійшов до наших днів також.
Координати: 50°54’20.14”N, 34°47’40.92”E
Адреса: м. Суми, вул. Петропавлівська, 58.
Залишити коментар