Яблуня-колонія

Яблуня-колонія

Це унікальне садове дерево, приблизний вік якого – 220 років,  росте в м. Кролевець Сумської області. Яблуня росте як кущ, який займає площу в 10 га. ЇЇ первісного стовбура  вже давно нема, за то є 15 гілок-стовбурів, які приросли до землі та утворюють кущ. Ця яблуня є унікальною у всьому світі. Ніде в світі не відомо про властивість яблуні до самостійного вкорінення гілок. Саме таким чином, через гілки-корінці, ця яблуня-колонія продовжує своє життя. Більш того вона плодоносить і має червоно-білі, смачні яблука.  Наукового пояснення цьому феномену нема.

Яблуня-колонія
image-2011

Яблуня-колонія

З 1972 р. це ботанічне диво оголошене пам’яткою природи місцевого значення із назвою «Яблуня-колонія», а 1998 р. вона отримала статус загальнодержавного значення.

За переказами, цю яблуню посадив садівник князя Мещерського, що проживав тут. Якраз серед яблуні-колонії лежить могильна плита, на якій висічено: «Князь Петр Сергеев сын Мещерский родился 1780 августа 24 умер 1848 февраля 18 в отроду 68 лет». За це яблуня ще називають княжою. Цікаво, що хоча кожен рік це дерево квітне, лише одна частина його плодоносить, а через рік – вже інша. Вважається, що так яблуня відпочиває частинами. Є повір’я, за яким ця яблуня проклята, тому вона й так дивно розмножується.

Це дивовижне дерево часто цікавило науковців, в тому числі  і садівників. І.В. Мічурін під 1931 р. згадує про неї в четвертому томі (вийшов в 1948 р.)  своїх товарів про садівництво. Зокрема, він просить керівництво місцевого колгоспу надіслати 5 черенків вказаної яблуні. Місцевий мешканець М. Палиця повідомляв , що у 1970 р. на землі перебувало 9 стовбурів яблуні діаметр яких – 30-40 м. Станом на 2008 р. їхня чисельність збільшилась у двічі.

Цікаво також те, що всі намагання науковців посадити також яблуню в іншому місці приводили до провалу. Вона виростала як звичайна яблунька.

Для туристів та подорожуючих

Яблуня-колонія має велике пізнавальне, історичне, наукове та естетичне значення. Вона входить до 100 чудес природи України. Вік її може бути набагтато старшим, ніж думають науковці.  Подивитися на цю «аномалію» потрібно всім. Наука поки що мовчить стосовно цього, а містичні легенди про «прокляття» яблуні витають там у повітрі.

Яблуню-колонію легко знайти: вул. Андріївська, 51 (район Андріївка), м. Кролевець, Сумська область. Дібратися сюди можна на залізниці або автошляхом «Київ–Москва», який проходить повз Кролевець.

 

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook