Нирківський каньйон – природна пам’ятка та одне з найкрасивіших місць Придністровського Поділля. Знаходиться в долині лівої притоки Дністра – р. Джурин, поблизу с. Нирків Заліщинського району Тернопільської області.
Сам каньйон порослий давніми буковими лісами, а в низу урвистих скель долини спостерігаються червоні пісковики ранньодевонського віку ( бл. 400 млн. років), в яких зустрічаються відбитки панцирних риб та примітивних рослин. Вище їх залягають пісковики та кременисті породи крейдового віку (100 млн. років). Верхня частина каньйону складається з білого вапняку та темно-бурого гіпсу з великими кристалами, які сформувалися в теплому неглибокому морі 11-16 млн. років тому.
Головною «перлиною» каньйону є Джуринський каскадний водопад – найбільший в рівнинній Україні. Його часто ще називають Нирківським. Загальна висота цього водопаду – 17 м, а шум води відчутний за декілька сотень метрів.
Як передають місцеві легенди та підтверджують декотрі історики поява цього унікального водопаду пов’язана з турецькими військами. Саме вони, під час одного з набігів, не змігши взяти одну з оборонних твердинь, просто пустили р. Джурин по іншому руслу, надіючись, що захисники страдатимуть спрагою. Втім, після того, як турки пішли, виявилось, що утворився унікальний та красивий водопад, який назвали за іменем річки, яка дала йому «життя».
Поблизу водопаду знаходяться руїни Черовоноградського замку (ХІХ ст.) з двома баштами, які планують від реставрувати.
Для подорожуючих та туристів
Все словами не описати. Це місце вважається однією із найкрасивіших пам’яток природи в Україні. А сам Джуринський водопад називають «Українською Ніагарою». Тому покупатися там треба обов’язково. Можна приїхати у курортний сезон, коли купаються там сотні людей, а можна – у більш пізній час з палатками, щоб помилуватися красою цього місця та почути легенди про руїни Червоноградського замку та про р. Джурин.
Під’їзд до Нирківського каньйону дорогою від шосе Заліщики-Тернопіль.
Залишити коментар