Сидорівський замок

Сидорівський замок

Сидорівський замок входить до 100 чудесних замків, палаців, фортець України. Він знаходиться в с. Сидорів Гусятинського району Тернопільської області та стоїть на високому пагорбі, що омивається з трьох сторін річкою.

Точний час виникнення замку не встановлений. Однак, науковці вважають, що вже у другій половині ХVІ ст. був завершений перший етап будівництва замку. Достовірно відомо, що в 1640-х рр. ці оборонні укріпленні вже перебудував, використовуючи пісковик та вапняк, тодішній власник замку – коронний гетьман Речі Посполитої Михайло Калиновський. Саме з цим відомим магнатським родом пов’язана історія Сидорівського замку, який був для Калиновських родовим.

Калинова, герб Калиновських, власників Сидорова
image-2973

Калинова, герб Калиновських, власників Сидорова

Замок, розмірами 20 на 178 метри, мав витягнуту з півночі на південь форму та оточувався сімома вежами.

Під час польсько-турецької війни (1672-1675) турки взяли штурмом замок в 1672 р. Але вже в 1673 р. поляки його відвоювали. З 1673 по 1675 рр. тут в якості коменданта перебував Ян-Самуель Хшановський. Коли він полишив замок в 1675 р., то твердиню знову зайняли турки. Під час цих всіх подій замок зазнав значних ушкоджень. Але його з часом відбудували за допомоги кам’янецького каштеляна Марціна Калиновського. Тут же на кошти цього вельможі побудували костел, в якому похоронили деяких магнатів з роду Калиновських. Після смерті Людовіка Калиновського Сидорів разом з замком перейшов до його дочки Теклі, яка була замужем за Бєльським, а потім до її вже дочки Анелі М’ячинської. У ХVІІІ ст. замок втратив оборонне значення та поступово занепадав. Тому не дивно, що на початку ХІХ ст. замок продали Ігнатію Пайгерту. Сімейство останнього володіло твердинею аж до 1940 р. Відомий поет і художник Йосип Пайгерт саме тут мав велику бібліотеку. Однак, останні з Пайгертів не сильно піклувалися про зміцнення Сидорівського замку, що продовжував занепадати. Хоча все ж він залишався місцем «тусовок» вельмож. Старша дочка Юзефа Пайгерта, Мальгожата Бранецька, в своїх мемуарах писала, що в 20-30-х рр. ХХ ст. в замку відбувалися різні святкування, концерти, ігри ( зокрема, лотерея) і його часто відвідувало повно людей.

Однак остаточного удару йому завдали все ж дії радянської влади. Так в 1950-х рр. південно-східну частину замку підірвали на вимогу тодішнього голови Пробіжнянського райвиконкому Шуляка. Замкові ж камені були незабаром розібрані на різні будівельні потреби.

До нашого часу дійшли лише руїни цього замку. Південно-східна сторона твердині повністю знищена. Але дещо збережена північно-західна його частин, де виділяється трикутна двоповерхова дозорна башта. Від неї з обох сторін йдуть стіни, в яких вбудували 2 двоярусні напівкруглі бастії. До наших днів збереженою у напівзруйнованому виді є і південна двоярусна бастея, яка має в’їзну арку та контрофорси.

В Сидорові зберігся домініканський костел, що будувався Калиновськими протягом 1714-1730 рр. В ньому до 1945 р. перебував чудотворний образ Матері Божої, який потім перевезли до Польщі ( у Варту Болеславецьку).

Сидорів, який нині налічує понад тисячу жителів, відомий також боєм під Сидоровом, коли 25 липня 1920 р. Окрема кінна дивізія армії УНР розгромила ворожі більшовицькі сили: два полки піхоти та одну кінноту.

Для туристів та подорожуючих.

Загалом, Сидорівський замок є характерним замком Поділля ХVІІІ ст. І подивившись на його околиці можна відчути старовину та колишню його велич. Тай с. Сидорів на багатьох приїжджих справляє гарне враження. Тому побувати там треба. Впевнений, що місцеві жителі можуть ще багато чого розповісти та показати туристам. Як туристичне місце Сидорів та замок ще не розкрили всього свого потенціалу.

Сидорівський замок знаходится за 7-8 км від Гусятина.

Дорога. Траса Гусятин-Пробіжна, їхати через с.Суходол аж до повороту «Сидорів». Радять не довіряти картам та порадам їхати через Шидлівці, оскільки там не має моста для авто.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook