Урочище «Гайдамацький Яр» – це геологічна природна пам’ятка загальнодержавного значення, розташована між селами Буші та Гомулівка, в Ямпільському та Могилів-Подільських районах Вінницької області. З 1975 р. «Гайдамацький Яр» має статус геологічного заповідника, площа якого – 96 га. За переказами, в XVIII ст. ц місце було базою гайдамаків, під орудою уманського сотника І. Гонти. Звідси ж вони робили свої відважні набіги на польських шляхтичів і турків.
Урочище, на схилах якого розкинулися дубово-грабові насадження, вироблене лівою притокою р. Мурафи – р. Бушинка, його довжина – 2 км, ширина – 100-200 м. Воно має велику кількість вивітрених та вимитих пісковиків з скелями «Баран», «Висяча», «Гриб», «Гайдамацька» (разом з печерою) та ін. Ці скелі – переважно результат післяльодовикової еолової діяльності.
Всі ці скелі – по-своєму унікальні і кожна має свою історію. Так скеля «Баран» – схожа на величезного барана, що нахилив голову. Скеля «Гриб» – дійсно нагадує велетенський за розміром гриб, ніжка якого досягає 9 м, а верхня частинка має діаметр «ніжки» 1,2 м, а «шапочки» – 6 м. Скеля «Гонтів камінь», що омивається річкою, має шанобливе ставлення серед приїжджих та місцевих. За легендами, ця скеля була улюбленим місцем роздумів ватажка гайдамаків І. Гонти, тут же він і переховувався від поляків, щоб скликати потім нове повстання.
Цікавою є і Гайдамацька печера, яку у 1983 р. досліджували спелеологи із Вінницького педагогічного університету. Спелеологи частково розширили вхід, щоб потрапити в середину, та розвідали лише 60 м печери. Місцеві передають, що чули від старожилів, що у глибині печери є криниця і не тільки. Втім, поки нічого такого ще не знайшли.
«Гайдамацький Яр» як унікальна пам’ятка природи та історії має поєднання 4 важливих факторів:
— геологічний: гарні можливості дослідження текстур пісковиків;
— геоморфологічний: зсувні процеси в типовому каньйоні, різні форми вивітрювання та вимиття пісковиків, печери тощо;
— історичний: на території урочища у 1883 р. професор Володимир Антонович відкрив стародавній наскельний рельєф,також на землях «Гайдамацького Яру» та у селі Буша знайдено залишки трипільської та черняхівської культури та сліди козацьких часів; крім цього можна оглянути залишки фортеці, церкви, стародавнього кладовища, занедбаного печерного монастиря;
— естетичний – красиві пейзажі схилів долин та стін каньйону, бл. 150 скель-скульптур різних форм з ямпільського пісковику.
Поради для подорожуючих та туристів
Достатньо добратися до м. Буші, звідки постійно ходять екскурсії до «гайдамацького Яру». У вас буде можливість, як подивитися на багату на історію м. Бушу , так і на «казкову долину» геологічного заповідника. Подивитися на сповнені легенд 150 скель різної форми – треба неодмінно. Одноденні екскурсії ходять також із Вінниці.
Залишити коментар