Сутиски. Садиба графа Гейдена

Сутиски. Садиба графа Гейдена

В Тиврівському районі Вінницької області, на берегах Південного Бугу знаходиться досить цікаве смт Сутиски. Відоме воно ще з ХVІ ст. ( тоді називалося «Сутиска»). Серед найбільш знаних господарів селища були магнати Потоцькі у ХVІІ ст.,  Ярошинські та О.Беккерт – у ХVІІІ ст.

Особливою рисою даного села є промислова розвиненість. Ще в середині ХІХ ст. тут діяли горілчаний завод, паперова фабрика та цегельний завод.

Герб графів Гейденів
image-3791

Герб графів Гейденів

За Радянського Союзу тут почав функціонувати відомий завод «Автоелектроапаратура». Раніше він був знаний по всій державі та забезпечував багатьох людей роботою,а нині ж виробництво його дуже знизилось. Також Сутиски мають: хлібопекарню, інкубаторну станцію, гідроелектростанцію, пожежну частину, школу-інтернат, краєзнавчий музей (раніше там машинобудівний технікум). Селище справляє гарне естетичне враження своїми краєвидами: навколо давні ліси, багато ставків, р. Південний Буг.

Цікаве це місце, як не дивно, для екстремалів. Тут є місцевий аеродром зі своїми кукурузниками, на яких можна покататися. Ну і пострибати з парашуту тут завжди вам запропонують.

Втім, головною візитною карточкою цього населеного пункту є садиба графа Гейдена. Вона має статус пам’ятки архітектури місцевого значення. Її побудували на межі ХІХ-ХХ ст. Власником садиби був відставний полковник Російської імперії, граф Дмитро Федорович Гейден (1862-1926). Кілька слів треба сказати про цю особистість. Д.Ф.Гейден походив з відомої військової родини голландського походження, що відзначилася своїми подвигами в історії Російської імперії. Одружений він був на дочці відомого генерала М.І. Драгомирова – героя російсько-турецької війни 1877-78 рр. Будучи гарним господарником та в свій час предводителем дворянства, Гейден зробив багато для Вінниччини: спорудження промислових та господарських об’єктів, шкіл, налагодження інфраструктури тощо. Він брав участь у багатьох війнах: російсько-японській 1904-1905 рр. (після якої пішов у відставку), Першій Світовій та громадянській війнах. В останній він виступав нас стороні білогвардійців. Згодом емігрував до Королівства сербів, хорватів та словенців (майбутня Югославія), де писав мемуари.

 Маєток-садиба цього військового складався з чудового палацу, флігелів, башт, господарських споруд та мальовничого ландшафтного парку. Споруди були виконані в неготичному стилі. Садівники при творенні парку використали його наближеність до Південного Бугу та створили по-справжньому пейзажне місце. Після Другої Світової війни садиба стала оселею для школи-інтернату. Такий стан речей зберігається і сьогодні.

Наш час. Палацу вже давно нема. Збережені лише  неготичні флігелі, стилізована вартова башта, вежа, стайня, а також частина парку. Інша територія садиба вже зайнята під господарські та житлові споруди, зведені для школи-інтернату.

 

Для туристів та подорожуючих

Сутиски розташовані за 11 км від райцентру Тивріва та за 27 км від Вінниці. Дорога: автошлях Т 0216 та Т 0212.

Адреса: смт Сутиски, вул. Леніна, 21.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook