Олицький костел Святої Трійці

Олицький костел Святої Трійці

На мальовничій Волині в затишному селі Олика Ківерцівського району сховалась чергова барокова пам’ятка  XVII століття. Олицький костел по-праву вважався одним з найкрасивіших храмів Польщі. На його стінах всюди видніються сліди пізнього середньовіччя.

Олика була володінням литовських князів Радзивіллів, вона згадується в Іпатіївському літописі. Саме литовці побудували тут замок, палац та міські укріплення. А найпишнішим з цього став Колегіальний костел Святої Трійці.

Князь Станіслав Радзивілл, зрікшись 1588 року кальвінізму, на честь цієї події звелів спорудити католицький мурований кам’яний костел. Будівництво тривало 50 років, а керували ним італійські майстри Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна. Фасад був оздоблений п’ятьма видами мармуру, а на ньому напис латиною – «DEUS DE TUIS DONIS TIBI OFFERIMUS» («Тобі Боже цей дар жертвуємо»).

В плані храм прямокутний, розділений колонами на 5 частин.

Вражала ліпнина та внутрішнє оздоблення храму. На чільному місці – рідкісна скульптура Бога, апостоли Петро, Павло. Автором статуй був львівський скульптор М. Ампелі. Сьогодні багато з колишньої краси втрачено, дещо зберігається у Львівській картинній галереї.

Чому ж костел мав назву колегіальний?

Так, правильно – при ньому діяв навчальний заклад – колегіум, заснований Альбрехтом Станіславом Радзивіллом. В середині ХVII століття професори викладали тут для молоді логіку, граматику, риторику. При костелі Святої Трійці також була духовна семінарія.

Щоб подивитись на поруйновану красу архітектури, треба їхати годину автобусом з Луцька чи Рівного. Костел розташований в центрі селища. Він діючий, в ньому проводять богослужіння.

Адреса: Волинська область, Ківерцівський район, селище Олика

Координати: N 50°43.369′, E 25°48.511′

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook