Цуманська Пуща – лісовий масив, що знаходиться у межиріччі Стиру та Горині біля смт Цумань на території Ківерцівського району Волинської області. У 2010 р. тут було утворено національний природний парк «Цуманська Пуща» з площею – 33475 га.
Рослинний та тваринний світ Цуманської пущі є типовим для південної частини України.
Н відміну від інших частин Полісся, де є значне переважання хвойних та сосново-дубових лісів, тут домінують широколистяні та сосново-широколистяні ліси. Трапляються давні ліси, вік яких – 150-170 років. Поодинокими в цій місцевості є дубові та грабово-дубові ліси, які раніше були досить поширені на цій території. Раніше Цуманська Пуща була великим суцільним лісовим масивом, який почав поступово зникати внаслідок людської діяльності, а саме вирубки дерев.
Унікальна Цуманська Пуща своїм тваринним та рослинним світом, 20 представників якого занесено до Зеленої книги України, Червоної книги України, Європейського Червоного Списку, Червоної книги Міжнародного Союзу Охорони Природи. На території цього лісового масиву є 15 видів рідкісної флори та 27 видів фауни. Пуща відома своїм хвойним дубом, або як його ще називають «дугласія». Це унікальне для України дерево може виростати до 100 м і вище. Знана вона і значним розповсюдженням однорічної вибагливої рослини – смілки литовської, яка найбільш поширена саме цій частині Полісся ніж в інших.
Цуманська Пуща є домівкою для зубрів, місць проживання яких не так багато в Україні.
Цуманська Пуща має і свої серйозні проблеми. Хоча в 2010-2011 рр. юридично було утворено на цих землях національний природний парк, фактично цього зроблено не було. ЗМІ повідомляли, що в цьому були е зацікавлені тодішній голова Волинської обласної державної адміністрації та лісники, які отримували свою вигоду від виробки дорогих та якісних дубів, які є крім цієї області, ще в Житомирській. Станом, на 2014 р. вирубка цих рідкісних лісів не зупинена.
Для туристів та подорожуючих
Туризм, особливо його екологічний різновид, набирають все більше обертів в цій місцевості. Розроблені різноманітні екскурсії та екотуристичні маршрути. Найвідоміші серед них:
– пішохідний дводенний маршрут від смт Цумань – Чортове болото – р. Кормин –с. Берестяне, шлях – бл. 40 км;
– водний «екологічно-виховний» маршрут «по річці Путилівці»;
– кінний «екологічний» маршрут від с. Котів – урочище «Чисте болото», шлях –15 км.
Найближче місто до пущі – м. Ківерці.
Залишити коментар