Чинадіївський замок (Замок «Сент Міклош»)

Чинадіївський замок (Замок «Сент Міклош»)

Замок «Сент-Міклош» розташований в смт Чинадійово Мукачівського району Закарпатської області. Він являє собою кам’яну фортецю з двома кутовими вежами, зведену бароном Перені в ХІVст. Товщина стін твердині – 1 м. Пізніше фортецю удосконалювали графи Телегді. А серед її наступних її володарів були Ракоці, зокрема, княгиня Ілона Зріні, її син – трансільванський князь Ференц ІІ Ракоці та графи Шенборни.

Чинадійово – це старе слов’янське поселення, відоме ще з 1214 р., але під угорською назвою «Сент Міклош» (Святий Миколай). Назва ця в документах зберігалася аж до 1944 р. Відомо, що 1264 р.і, король Іштван V подарував цей маєток магістру Аладару, уповноваженому у справах до Галицького князівства.

Чинадіївський замок за століття багато чого пережив.   В 1657 р. під час подій так званого шведського «Потопу» загони польського графа Любомирського, які ворогували з трансільванським князем Дьордем ІІ Ракоці,  сильно пошкодили цю фортецю. Однак, незабаром її відбудували, але  з тих пір як оборонна споруда вона починає втрачати значення.

Пов’язаний цей замок з лідером антигабсбурзького повстання легендарним Ференцем ІІ Ракоці. В червні 1703 р. цей князь зупинявся тут для відпочинку та для перегрупування військ після поразки у битві під Мукачево. Пізніше, до своєї еміграції він ще кілька разів приїжджав сюди. А в 1708 р. Чинадіївська фортеця прихистила сім’ї знаті, що підтримувала антигабсбурзьке повстання.

1728 р. імператор Карл VІ передає ці та інші землі біля Мукачева сімейству Шенборнів. Серед них і Чінадійово зі своїм замком. Вже в 1734 р. оборонну споруду  перебудовують і вона стає схожа більше на палац.

В 1839 р. під керівництвом архітектора Германа Ігнація відбувається остання значна перебудова замку. Зокрема, під час неї в одній із стін споруди було знайдено замурований людський скелет. За найпоширенішою версією, в Середні віки існував звичай , за яким після постання замку треба  замурувати  в його стіни живу людину, що нібито покращить захист фортеці.

Під час Другої Світової війни німці тут облаштували в’язницю. А з приходом Радянського Союзу у 1944 р. замок став місцем зборів сільради. Пізніше тут розташовувалося управляння місцевим лісовим господарством, військова частина та склад автобази.

Не дивно, що замок залишався у досить поганому стані та його треба було рятувати. В 2001 р. замок віддали у концесію художнику Йосипу Бартошу, який разом з небайдужими врятував цю пам’ятку. На даний момент вже відреставровано інтер’єр першого замкового поверху , який має 6 кімнат та велику залу. Нині тут розміщуються експозиції скіфської та кельтської культури та портрети всіх володарів твердині. Другий поверх також має 6 кімнат, велику залу та довгий коридор. Цікавий замок кількома «таємними переходами»  (подвійними стінами), які відвідувачі можуть побачити на власні очі.

З Чинадіївським замком пов’язані різні легенди, зокрема, одна з найвідоміших – це історія кохання. Як відомо в 1670 р. дружина Ференца Ракоці, княгиня Ілона Зріні стала власником замку. Саме в цій твердині ця відома жінка Закарпаття зустріла та покохала угорського графа Імре Текелі, який був одним з ватажків чергового антигабсбурзького повстання. Ілоні було вже 39, а Імре – 26, і не дивлячись на це та інші перестороги, вона вирішила залишатися з коханим, а купатися в розкоші та багатстві. Розказують, що цей замок поєднує серця. І тут вже пройшла не одна весільна процесія. Йозеф Бартош саме в замку  взяв шлюб зі своєю дружиною Тетяною. Тому не дивно, що це місце ще називають «Замком Любові», «Замком Кохання».

Для туристів та подорожуючих

Замок «Сент-Міклош» розташований обабіч дороги, що пролягає паралельно   автошляху міжнародного сполучення Київ-Чоп (інша назва –М06). Головний вхід до цієї твердині знаходиться з північної сторони споруди, втім з південної також є вхід, кудою пропускають бажаючих.

Замок відкритий для відвідувачів кожен день. Розказують, що за вхід та екскурсію можна заплатити умовний внесок, який піде на подальшу реконструкцію цієї пам’ятки.

В Чинадіївському замку часто проходять міжнародні та місцеві мистецькі заходи, середньовічні історичні фестивалі , концерти живої музики, презентації тощо.

Цікаво і те, що вся місцевість навколо Чинадійова є дуже привабливою для туристів. Саме смт Чинадійово нараховує бл.7 тис. мешканців і має досить чудову природу. За 3, 5 км від цього населеного пункту розташований дивовижний водоспад Скакало, який приваблює багатьох мандрівників. Також поблизу Чинадієва є відомий на все Закарпаття Замок Шенборн (палац графів Шенборн). В ньому є не тільки чудова архітектура та елементи інтер’єру, а й знаменитий санаторій «Карпати». Ну і за 10 км від Чинадієва санаторій «Синець» , який відомий лікувальними водами.

Контакти Чинадіївської селищної ради: смт. Чинадійово, вул Волошина, 41. Телефони: 0(3131) 4-99-98; 62-5-31.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook