Ця мальовнича долина розташована в урочищі Кіреші, на рівнинній ділянці р. Хустець, за 4 км від м. Хуст Закарпатської області. Ця долина є унікальною за такими факторами. По-перше, це єдине в Європі місце, де зростають гірські нарциси на такій значній площі – 257 га.
По-друге, в Закарпатті гірські нарциси трапляються на висоті 180-200 м, тоді як в Альпах та на Балканах – 1100-2060 м. В 1979 р. «Долину нарцисів» передали Карпатському біосферному заповіднику, а з 1992 р. вона ввійшла до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Площа цього унікального місця – 265, 5 га.
Появу «Долини нарцисів» пов’язують з льодовиковим періодом. Є гіпотеза, за якою тоді внаслідок геологічних катаклізмів з гір сповз ґрунт з унікальними рослинами. Аз часом внаслідок сприятливих кліматичних умов ці унікальні рослини розповсюдились в цій місцевості.
В часи імперії Габсбургів урочище Кіреші було під охороною складі лісництва. Особливістю було те, що тут було чимало важливих лікарських рослин, які використовувалися місцевими медиками. За часів Чехословацької Республіки Кіреші стало належати м. Хуст, мешканці якого розгледіли красоти долини. Як результат на цій території Був значно обмежений на цій період випасання худоби та господарювання.
За Радянського Союзу «Долина нарцисів» пережила багато негативного. Спочатку долину планували переорати для потреб сільського господарства. А у 80-х рр. ХХ ст. на цій площі відбувалися осушувальні роботи, які значно вплинули на рослинну різноманітність. Зусиллями радянської влади було знищено 50 га нарцисів і лише особисте втручання професора В.І. Комендара врятувало це місце від долі «аграрного поля», а саме ця територія була передана Карпатському біосферному заповіднику. Професор Комендар дав також і назву цьому диву природи, назвавши його «Долиною нарцисів».
Долина нарцисів – це найбільше у Центральній Європі зосередження нарцису вузьколистого – високогірного виду, поширеного в Балканах, Альпах, Карпатах на значно більших ніж тут висотах. Цей реліктовий вид дійшов до нас ще після льодовикового періоду. Саме цей вид рослин, який у 1980 р. занесли до Червоної книги України, є головною гордістю цього краю. Популяції нарцису вузьколистого займають 85 га долини. Ця рослина домінує на більшості цій території
Крім нарцисів, на цій території масово поширені представники різнотрав’я: лучний лисохвіст, м’який брому,осока, пучковий щучник, ситник розлогий, червона костриця. До рідкісних рослин належать билинець найзапашніший, деревій верболистий, зозулинець рідкоквітковий, зозулинець шоломоносний, еритроній собачий зуб, пальчатокорінник травневий, пальчатокорінник Фукса, півник сибірський, перстач білий,тирлич звичайний.
Всього у «Долині нарцисів» налічується 498 видів рослин, серед них 16 орхідей та 15 видів квітів, що занесені до Червоної книги України.
Цікавою є фауна цього дива природи. Ссавці: заєць-русак, ондатра, полівка звичайна, польова миша, та ін. Птахи, їх всього 104 видів: деркачі, вівсянки звичайні, лучні трав’янки, лучні очеретянки, сірі кропив’янки, ремеза, фазан та ін. Земноводні та плазуни: вуж звичайний, жаба ставкова, ропуха звичайна, тритон звичайний, тритон гребінчастий,ящірка прудка та ін.
Щодо риб, то їх в р. Хустець налічується приблизно 20 видів.
З «Долинею нарцисів» пов’язано кілька красивих легенд.
За найпопулярнішою із них, у водах р.Хустець герой грецьких міфів Нарцис побачив своє відображення, в яке він закохався ( сам в себе) та й помер на березі від суму.
Інша легенда розповідає, що у Хустському замку мешкали князівське подружжя та дочка їх Руся. На день повноліття князівської дочки в замку зібралося багато поважних та багатих гостей та відвідувачів з різноманітними дарунками. Простий гончар Іван, який був поблизу, також зробив Русі свій подарунок – ваза, яка сяяла від квітів прекрасного білого нарциса. Побачившись поглядами, Іван та Руся закохалися. Вони зустрічалися таємно у долині. Але одного разу, князь про все дізнався і в люті своїй схопив та викинув Іванову вазу з гори. Вона розбилась об скелю і розсипалась неначе дощ. А коли сонце зійшло, то всі мешканці Хуста побачили, що все те місце заросло біло-зеленими нарцисами.
Дехто пов’язує «Долину нарцисів» з легендою про Нанківську чудотворну ікону Пресвятої Богородиці. Так, у серпні 1690 р. в с. Нанково на полі одного господаря з’явився образ Діви Марії. Коли ж громада села згідно християнських традицій звернулася до власника поля побудувати там каплицю або храм, то він відмовив їм. Він поставив ікону на воза, запряженого волами та намагався вивести. Але воли не ворухнулися, оскільки ікона хотіла залишитися на тому місці. Тоді власник поля почав гнати волів батогами та випадково влучив в ікону. На лику Діви Марії виник шрам, а з очей почали капати сльози. За святотатство рід господаря був покараний, а ікону повезли вздовж р.Хустець. І на шляху , яким везли ікону, почали зростати нарциси.
Для туристів та подорожуючих
«Долина нарцисів»входить до 100 чудес України та має велику естетичну цінність. В травні, у період масового цвітіння долина стає білим килимом від нарцисів. Цвітіння починається у першій половині травня та продовжується два тижні. Таке диво «живої природи» приваблює десятки тисяч туристів з України та у всього світу. Топтати та зривати нарциси суворо заборонено, а штраф за це – близько 14 доларів. Не дивлячись на це, «Долина нарцисів» зменшується із-за людської недбалості, до якої додалися кліматичні зміни, що негативно впливають на квіти.
В м. Хуст та його околицях активно розвинута туристична інфраструктура. Забронювати номер в готелі чи житло треба заздалегідь. Оскільки у травні тут масове паломництво до нарцисів. Там же працює екологічно-просвітницький центр «музей нарциса», який розповідає про унікальну флору та фауну цього місця.
Залишити коментар