Горянська ротонда в Ужгороді

Горянська ротонда в Ужгороді

Горянська ротонда (rotunda  (лат.) — кругла будівля) в Ужгороді належить до числа найстарших архітектурних пам’яток України. Вона знаходиться на одному з карпатських пагорбів на околиці Ужгорода. Вік цієї споруди досі викликає питання та сумніви. Її дослідження розпочалися на початку ХХ ст. В цей час Закарпаття було в складі Австро-Угорської імперії, тому церквою Св. Анни в Горянах зацікавились угорські науковці.

У 1911 році ротонду відреставрували, а її час побудови визначили як Х –  ХІ ст. У 1921 році вийшла книга чехословацького дослідника М.Новаківського, який стверджував, що ротонда збудована дещо раніше.  Історик Ф. Заплетал вважав, що будівлю звели в XIV ст., а зробив це князь Коріатович. Інші відносять ротонду до Великоморавської держави (ІХ ст.)

Історик В. Січинський датував ротонду Х ст., збудували її  слов’янські будівничі під впливом архітектурної візантійської школи. Січинський першим звернув увагу з чого і як побудована древня церква.

Радянський дослідник Г. Логвин відносив час побудови до ХІІІ ст.

Загалом Горянська церва Св. Анни являє собою шестикутну будову, що має шість ніш, троє вікон. Храмів такої рідкісної шестикутної форми в світі одиниці. Тому їх вважають здатними очищати людину від демонів та доторкнутися до Бога. Адже гектограм (шестикутник) є сакральним символом вавилонян, давніх християн та іудеїв.

Інтер’єр розписаний у  ХІІІ ст. в стилі італійської проторенесансної школи архітектора Джотто. Вони дивують своєю реалістичністю. Виконані в техніці «мокрої» штукатурки – свіжа поверхня всмоктувала в себе фарбу майже на 10 см. вглиб. На стінах зображені сюжети Нового Заповіту – «Благовіщення», «Втеча в Єгипет»,  «Дари волхвів», «Різдво Христове». На цих картинах зображена  одна жінка – то в ролі матері, то нареченої, то страждальниці… Цікаво, хто ж була ця жінка – реальною музою художника чи уявною пані?

Постає ще одне питання – звідки на Закарпатті взялися італійські майстри такого високо рівня? Можливо вони прийшли разом з італійськими вельможами графами Другетами.

Пізніше (у ХV ст.) до ротонди прибудували прямокутний неф в готичному стилі. У ХVІІІ ст. над ним спорудили вежу. А в 1912 р. над фасадом надбудували дерев’яну дзвіницю та провели реставраційні роботи.

В 1949 році церква від католицьких перейшла до православних вірян. В 1959 р. в дзвіницю влучила блискавка, її знову реставрували та зробили філією  Закарпатського краєзнавчого музею. В 1991 р. ротонда передана Мукачівській греко-католицькій єпархії. Тепер тут проводяться регулярні католицькі богослужіння.

Як дістатися: Від автовокзалу Ужгорода на маршрутному автобусі до с. Горяни ( на сході в передмісті Ужгорода).

Координати: 48° 36’ 22.32” N, 22° 20’ 12.84” E

Адреса: м. Ужгород, Горяни, пров. Музейний, 6

Карта:

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook